Dampskibsselskabet Norden tjener 700 mio. kr. i årets tredje kvartal.
Det er markant mere, end analytikerne havde ventet, og det medfører, at selskabet oppræciserer sine forventninger til årets gang.
Det meddeleler Norden i sit kvartalsregnskab torsdag morgen.
Analytikere havde forventet, at Norden ville tjene 521 mio. kr. i tredje kvartal, ifølge estimater indsamlet af rederiet selv. Men de forventninger overgår Norden således med knap 180 mio. kr.
Se også: Aktieordbog - få forklaringen her
»NORDEN genererede et resultat på USD 99 millioner i tredje kvartal på niveau med forventningerne, og med et fokus på at reducere risikoen gennem en høj afdækning af porteføljen,« siger selskabets administrerende direktør, Jan Rindbo, i en kommentar til regnskabet.
Det danske rederi, der både opererer indenfor tank og tørlast, satser nu på at tjene et sted mellem 380 og 420 mio. dollar i år. Dermed er spændets nedre grænse løftet fra tidligere 360 mio. dollar.
Det er anden gang, at rederiet indsnævrer sine forventninger i år, for Norden rettede også i dem tilbage i august måned.
Selskabet holder til i Tuborg Havn på Hellerup, og selskabet leverede rekordoverskud i 2022, hvilket var hjulpet godt på vej af skyhøje fragtrater. Norden præsterede således et årsresultat efter skat på knap 744 mio. dollar sidste år.
Kigger man længere ned i Nordens regnskab torsdag, så har Norden begået en omsætning på 899 mio. dollar i tredje kvartal, og driftsindtjeningen - målt på EBIT - lander på 106 mio. dollar. Analytikerne havde regnet med en EBIT i størrelsesordnen 80 mio. dollar, viser estimater.
Læs også: Lau Svenssen kalder dansk aktie for billig: 'Den er billig, og det er en vinder'
