Henter kommentarer

Dansk selskab indgår partnerskab med Elon Musks medie

Elon Musk overtog X (før Twitter)
Elon Musk overtog X (før Twitter) Foto: Dado Ruvic/Reuters/Ritzau Scanpix
Vis mere

Better Collective har indgået et partnerskab med det sociale medie X.

Det danske selskab vil sammen med X lancerer et nyt initiativ kaldet 'Playbook', fremgår det af en selskabsmeddelelse. Der er tale om en robot på X, der er drevet af kunstig intelligens

Robotten skal være en ny kanal for Better Collective, der kan fastholde brugere og skabe engagement.

Initiativet bliver lanceret forud for NFL-sæsonen, som er en vigtig periode for selskabet.

»Vi er begejstrede for at indgå partnerskab med X, hvilket giver sportsfans øjeblikkelig adgang til AI-genererede bettingforslag netop dér, hvor den globale sportssnak foregår. Samarbejdet understreger Better Collectives ambition om at indtage en markedsførende rolle inden for det nye felt 'retention betting', samtidig med at vi skaber langvarig værdi for vores sportsbook-partnere,« lyder det fra topchef Jesper Søgaard.

Jesper Søgaard er medstifter af selskabet, og deler titlen som topchef med Christian Kirk Rasmussen. Vis mere

Better Collective ejer en stribe sportsmedier over hele verden. Selskabet har specialiseret sig i at tjene penge på at henvise brugerne af diverse sportsmedier til sportsbetting-sider.

Læs også: 

Læs også: 

Millionærklubben Eksklusiv: Danmarks største aktiehaj
De sidste mange uger har det været muligt at spille med i Millionærklubbens aktiespil, og selvom tusindevis af danskere har kastet sig helhjertet ind i kampen, blev det hurtigt tydeligt, hvor svært det er at skabe gode afkast på kort tid.
Men hvad kan man så tage med sig? Kan man overhovedet lære noget af at konkurrere om titlen som Danmarks største aktiehaj? Til dette eksklusiv-arrangement torsdag den 23. oktober dykker Millionærklubben ned i konkurrencen, ser på udvalgte porteføljer i spillet og debatterer, om der er grund til fortsat at satse på de pågældende aktier, som vinderne kastede sig over. Hør også klubbens faste hold dele ud af de erfaringer, de selv fik i aktiespillet, og få deres bud på vinderaktier i "den virkelige verden".
Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Lau Svenssen, chefanalytiker hos Svenssen & Tudborg,
Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital,
og Lars Persson, teknisk analytiker hos Aktierådet.
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer. Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/nyheder/kommende-arrangementer