Danske aktier bliver næsten slået tilbage til start efter en stærk start på ugen.

Det toneangivende danske indeks lukker nede i dagens handel med 1,3 pct., og dermed er den stærke start på ugen, hvor indekset i løbet af tre dage var oppe med 3 pct., nu næsten rullet tilbage efter to dage med markante kursfald.

I dagens handel vendte investorerne tommelfingeren ned til Bavarian Nordics regnskab, og så kom Novo Nordisk igen i fokus

Læs også: Her er de: Ny bestyrelse skal bringe Novo tilbage til toppen

Investorerne var ikke tilfredse med regnskabet fra Bavarian Nordic denne fredag.

Selvom vaccineselskabet omsætter for mere end ventet, og topchefen i selskabet mener, at man er godt på vej med målsætningerne for 2025, så sender investorerne aktien ned.

Bavarian Nordic lukker nemlig 5,7 pct. lavere end torsdag.

Regnskabet kommer på baggrund af et længere drama omkring vaccineselskabet, som var tæt på at blive købt af konsortiet Innosera. 

Tallene og dramaet kan du læse mere om her.

Læs også: Lundbeck kaster sig ud i budkrig: Vil købe irsk biotekselskab fra konkurrent

Novo Nordisk holdt fredag en ekstraordinær generalforsamling, efter investorerne i oktober kunne lade sig fortælle, at en stor del af bestyrelsen ville træde ud.

Dermed har den danske medicinalkæmpe været nødt til at finde nye bestyrelsesmedlemmer, og dem kan du blive klogere på her.

Det blev en relativt udramatisk affære, hvor alle bestyrelsesmedlemmerne, ikke overraskende, blev valgt ind.

Den nye bestyrelsesformand Lars Rebien Sørensen forholdt sig dog til en række spørgsmål, og undervejs beklagede den tidligere Novo-topchef den 9.000-mand store fyringsrunde. Du kan se de vigtigste pointer fra dagens møde her.

Novo Nordisk-aktien reagerede ikke synderligt på dagens begivenhed, og den lukker nede med 2,4 pct. i dagens handel.

Dagens fem bedste i C25-indekset:

  1. A.P. Møller - Mærsk B: +1,9 pct.

  2. A.P. Møller - Mærsk A

  3. Pandora: +1,0 pct.

  4. Vestas: +0,0 pct.

  5. Tryg: -0,4 pct.

Dagens fem dårligste i C25-indekset:

  1. Bavarian Nordic: -5,7 pct.

  2. GN Store Nord: -4,5 pct.

  3. Demant: -3,0 pct. 

  4. Novo Nordisk: -2,4 pct.

  5. DSV: -2,4 pct.

Læs også: Stor dansk aktie fik tæsk efter regnskab: Storbank ser massivt potentiale og anbefaler 'køb'

Læs også: Eksperter: Det skal du gøre med dine vinderaktier

Millionærklubben

De amerikanske aktier tog et gevaldigt hop ned af stigen i torsdagens handel, hvor særligt tech-aktierne stod for skud. Bekymringer om høje værdiansættelser og om mængden af rentenedsættelser nu også bliver som ventet præger stemningen. Er det startskuddet til en større aktiekorrektion, som investorer og kommentatorer har talt om i ugevis? Millionærklubben stiller spørgsmålet og dagens panel svarer. I panelet er nemlig de erfarne investorer Michael Friis Jørgensen, der er aktiechef i HC Andersen Capital og Lars Persson, der er teknisk analytiker ved Aktieraadet. Derudover svarer vi på masser af spørgsmål fra lytterne og diskuterer et friskt regnskab fra Bavarian Nordic. Vært: Adam Geil  

Millionærklubben Eksklusiv: Når magtbalancer forskydes
2025 har i den grad rykket ved verdens tilstand, og særligt USA’s præsident, Donald Trump, har været med til at ryste posen og sætte globale magtbalancer i bevægelse. Men kan den slags nybrud overhovedet bringe reel og længerevarende udvikling med sig, eller er der snarere tale om en midlertidig storm i et glas vand? Onsdag den 26. november undersøger Millionærklubben verdens aktuelle økonomiske tilstand og debatterer, om tidernes skiften kan bidrage til nye og interessante investeringer.
Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Ulrik Bie, økonomisk redaktør på Berlingske
Steen Jacobsen, selvstændig investor, bestyrelsesmedlem og rådgiver,
og Thomas Thygesen, aktiestrategichef hos SEB.
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer. Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/nyheder/kommende-arrangementer