»Er du til bling bling eller mere stabile afkast fra dine investeringer, kan guld være løsningen.«

Sådan lød det i en opsigtsvækkende melding i midten af januar fra Danske Bank. For første gang nogensinde opfordrede banken nemlig private investorer og sine kunder til at overveje at have guld i porteføljen.

En portefølje med guld kan nemlig »gøre dine investeringer mere robuste i urolige tider«, lød det videre fra Danmarks største bank på dens hjemmeside.

Præcis 15 dage senere oplevede guldprisen sit største daglige fald i årtier med et fald på over 10 pct., hvor flere tusind milliarder dollar blev udslettet.

Euroinvestor har spurgt Danske Banks chefstrateg, Frank Øland, hvilken holdning storbanken har til guldet lige nu, og om han er ærgerlig over bankens timing.

Prisen på guld har været på himmelflugt længe, og prisen er det seneste år steget med op mod 76 pct. - det er vel at mærke efter det kraftige fald i guldprisen i sidste uge.

Alligevel er det først i november, at Danske Bank får idéen, at man bør anbefale investorerne at vende opmærksomheden mod ædelmetallet, fortæller Frank Øland.

Hidtil har banken blot givet anbefalinger inden for aktier og obligationer, og det er forklaringen på, at det har taget banken længere tid at offentliggøre sin holdning til guld.

»Det her er noget nyt, så vi skulle være sikre på, at det var et sted, vi måtte give en anbefaling,« siger Frank Øland.

Om chefstrategen er ærgerlig over, at han og Danske Bank ikke kom på ideen med at investere i guld for et år siden, mener han ikke, at man kan bruge til særligt meget. 

»For det er den her bakspejlsanalyse som at sige 'man skulle have købt Novo for lang tid siden' eller bitcoin,« siger Frank Øland. 

Alligevel er han dog ærgerlig over, at banken ikke fik rykket hurtigere.

»Vi havde gået og kigget og spurgt os selv 'skal vi gøre det her', drøftet med partnere og kollegaer og bygget et tema op. Det er en proces, der tager en måneds tid - måske endda længere - fra vi fik ideen,« siger Frank Øland og fortsætter:

»Så i perioden fra, at vi besluttede at nu ville vi gerne sige, at det her (guld i porteføljen red.) er en god ide som en byggeklods til at skabe en robust portefølje, er det ærgerligt at se, at prisen steg så meget, som den gjorde i december. Så der kunne man godt have ønsket, vi havde været endnu hurtigere på temaet.«

Frank Øland sammenligner situationen med investeringer i forsvar, hvor mange investorer formentlig gerne ville have købt forsvarsaktier dagen inden, Rusland invaderede Ukraine.

»Men det ændrer ikke på, at det (forsvarstemaet red.) har været godt, siden vi tog det på. Og sådan tænker jeg også med guld. Det kan være, at man står og siger, man har en ærgerlig oplevelse lige nu, men den langsigtede case tror jeg på, hvis vi tager samtalen om nogen år,« siger han.

Frank Øland mener nemlig fortsat, at guld er en attraktiv investering, som bør udgøre omkring 5 pct. af en portefølje.

Efterspørgslen fra smykker, centralbanker og Indien vil være noget af det, der vil drive prisen på guld højere, vurderer han.

Chefstrategen hæfter sig også ved, at det kraftige dyk i guldprisen, der skete fredag i sidste uge, kom efter en periode, hvor priserne på det ædle metal er steget kraftigt. 

»Ser man (på guldprisen red.) efter faldet fredag og tænker 'den er faldet meget', så skal man huske på, at man ikke skal længere tilbage end til den 21. januar, hvis lukkekursen i fredags havde været lukkekurs, så havde det været højeste guldpris nogensinde.«

Med andre ord har alle, der har købt guld inden 21. januar altså oplevet en kursfremgang, påpeger Frank Øland.

Det er også værd at bemærke, at de investorer, der fulgte Danske Banks råd, da banken 15. januar gik ud med sin anbefaling på guld, har fået et afkast omkring på 6,5 pct. tirsdag.