Danskerne handler løs i kollapset aktie: Tallene tegner et klart billede

SAS-aktien er den næstmest handlede aktie blandt de danske kunder i Saxo Bank de seneste to uge.
Det oplyser Saxo Bank til Euroinvestor. Det skandinaviske flyselskab er på det seneste kun overgået af medicinalgiganten Novo Nordisk.
Da Saxo Bank senest kom med en månedsopdatering over de mest handlede aktier blandt danskerne, optrådte SAS-aktien ikke engang i top 10.
Danskerne har haft travlt med SAS-aktien, efter det stod klart, at de eksisterende aktionærer i SAS ikke vil få noget for deres aktier, når selskabet afnoteres fra børsen.
Læs også: Neuroøkonom sammenligner aktie med kryptovaluta: 'Det er essensen af gambling'
Dykker man ned i tallene, tegner der sig nemlig et klart billede. De danske kunder i Saxo Bank hælder aktien ud af porteføljerne.
Investeringsbanken oplyser, at kun 23 pct. af handlerne er købshandler.
Det betyder, at over tre fjerdedele af handlerne, som de danske Saxo Bank-kunder gennemfører, er med henblik på at sælge aktien.
Siden den nye ejerkreds blev meldt ud og meddelelsen om, at der ingenting blev tilovers for de eksisterende aktionærer, blev officiel, har SAS-aktien taget nogle store op og nedture procentmæssigt.
Fredag eftermiddag stiger aktien eksempelvis med 21,4 pct.
Læs også: Jyske Bank ændrer syn på stor dansk aktie
Læs også: Virksomheder går konkurs på stribe: 'Et svaghedstegn' i økonomien


Få styr på økonomien til efteråret: 10 smarte greb, der kan spare dig tusindvis af kroner