Henter kommentarer

De seneste måneder har haft kæmpe betydning for Novo Nordisk: Her er investeringsøkonomens dom


Hvis man skulle beskrive de seneste måneders kursudvikling i Novo Nordisk med en 'finansiel' vejrudsigt, ville det handle om stærk blæst fra for mange retninger uden en entydig retning.

Det er meldingen fra Per Hansen, der er investeringsøkonom hos Nordnet, ovenpå den danske medicinalgigants regnskab for tredje kvartal af 2024, der blev offentliggjort i sidste uge. 

Den danske regnskabssæson lakker mod enden, og i den anledning har Nordnets investeringsøkonom Per Hansen taget et kig på regnskaberne fra det danske C25-indeks og givet dem en karakter i 7-trinsskalaen.

Han giver i den anledning regnskabet fra Novo Nordisk karakteren 7 med pil ned, og han beskriver, at regnskabet fra giganten for en gangs skyld kun er fornuftigt.

For blot tre måneder siden så verden, og aktiemarkedet lidt anderledes ud – og det gjorde det bestemt også for Novo Nordisk.

Dengang gik investorerne og drømte om en stærk opjustering af de finansielle forventninger og kiggede efter udsigten til et aktiesplit. 

En del er forandret siden, og Novo Nordisk-aktien er faldet tilbage med 30 pct. siden toppen i juni. Dermed er aktien i skrivende stund kun oppe med knap 2 pct. siden årets start. 

»Markedsvilkårene og de kortsigtede udsigter er ændret,« lyder det fra Per Hansen.

Novo Nordisks største konkurrent, den amerikanske kæmpe Eli Lilly skuffede i sit regnskab, hvilket var med til at ramme Novo. Derudover var Novo Nordisks eget regnskab også noget under det, som vi har set tidligere, forklarer han. 

Salget af Novos populære vægttabsmiddel, Wegovy var bedre end ventet, mens markedet for fedme generelt er blevet mere konkurrencepræget, når det drejer sig om investorernes opfattelse af muligheder, påpeger Per Hansen. 

»Tre måneder kan gøre en større forskel, og det har det gjort for Novo Nordisk,« understreger investeringsøkonomen.

I sidste uge blev Robert F. Kennedy udpeget til at være den kommende sundhedsminister i USA i den kommende Trump-regering.

Han er kendt blandt investorerne som vaccineskeptiker, modstander af vægttabsmidler og general modstander af medicinalindustrien.

Han er også en ny faktor, som investorerne skal tage stilling til, lyder det fra Per Hansen. 

Læs også: Her er Danmarks rigeste: Ukendt rigmand bliver landets 9. rigeste

Læs også: Storbank med vild forudsigelse: Amerikanske aktier vil stige med 11 procent inden nytår

Millionærklubben byder torsdag d. 21. november indenfor til en snak om, hvorvidt det er tid til at plukke enkeltaktier eller investere bredt i aktieindeks. Flere aktivt forvaltede fonde ser ud til at have svært ved at slå markedet. Det har fået pensionskasser og andre pengestærke investorer til at rette blikket mod passive strategier. Men giver det bare endnu bedre muligheder for investorer, der rent faktisk formår at slå markedet år efter år? I panelet kan du møde Ole Søeberg, investor og introducer hos Brock Milton Capital, Peter Garnry, investor og tidligere chefstrateg hos Saxo Bank og Joakim Brüchmann, CEO og co-founder af Pluto Markets. Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/nyheder/kommende-arrangementer