Aktierne i sprogindlæringsappen Duolingo faldt onsdag med op til 12 pct. Dykket kom, efter at selskabets forsigtige prognose for det nuværende kvartal overskyggede en ellers solid brugervækst og et bedre regnskab end ventet for andet kvartal.
I andet kvartal landede Duolingo en omsætning på 298,5 mio. dollar – en stigning på 18 pct. sammenlignet med året før og over analytikernes forventning på 295,6 mio. dollar.
Samtidig steg antallet af dagligt aktive brugere (DAU) med 23 pct. til 58,7 mio., hvilket også oversteg markedets gennemsnitlige forventning på 57,4 mio.
På trods af fremgangen i andet kvartal skuffede selskabets forventninger til det kommende kvartal. Her forudser Duolingo en omsætning på 302 mio. dollar, hvilket ligger marginalt under Wall Streets forventning på cirka 304 mio. dollar. Det var denne forsigtige udmelding, der sendte aktien ned.
I et aktionærbrev fremhævede topchefen Luis von Ahn, at brugervæksten tog fart som følge af produkt- og marketingændringer samt et engangsinitiativ til at genoplive tabte 'streaks' – funktionen, der fastholder brugerne dagligt.
Luis Von Ahn udtrykte samtidigt tillid til den fremtidige udvikling og konstaterede, at selskabet nu forventer, at væksten i dagligt aktive brugere vil forblive over målsætningen på 20 pct. resten af året.
Duolingo arbejder i øjeblikket på at øge sine indtægter fra betalte 'Super Duolingo'-abonnementer uden at skabe barrierer for gratisbrugerne.
Selskabet har tidligere meldt en ambition ud om at fordoble antallet af dagligt aktive brugere til 100 mio. i 2028.
Inden onsdagens regnskab var Duolingo-aktien allerede faldet 23 pct. i år.
