Gabriel Makhlouf, der er medlem af Den Europæiske Centralbank, har i et interview med Bloomberg åbnet op for en renteforhøjelse allerede i april.

Centralbanksmedlemmet holder dog fast i, at usikkerheden er så høj, at det er meget svært at slå sig fast på en bestemt sti, fortæller han.

»Hvis kendsgerningerne peger på, at vi bliver nødt til at skride til handling, vil vi absolut gøre det,« siger han og tilføjer:

»Men i sidste ende afhænger det af beviserne, og det er helt tydeligt, at vi er seks uger fra at skulle træffe en ny beslutning. Seks uger er - i dette specifikke choks levetid - meget lang tid. Lad os se, hvor vi står i april.«

Det næste rentemøde finder sted den 30. april.

Læs også: Topchef i dansk selskab fremhæver 'fantastisk nyt lægemiddel' - mener at kunne indgå partnerskab i dag

Læs også: Går du glip af tusindvis af kroner? Husk disse 5 ting når årsopgørelsen åbner

Millionærklubben

Krigen i Mellemøsten har med al tydelighed vist, at stemningen i aktiemarkedet kan vende på en femøre.  Så bør du gå til weekend med større forsigtighed, end du plejer? Det, og meget mere, debatterer Millionærklubben fredag med chefanalytiker Lau Svenssen fra Svenssen & Tudborg i studiet og aktiechef Michael Friis Jørgensen fra HC Andersen Capital på telefonen.  Vært: Bodil Johanne Gantzel