Det amerikanske biotekselskab Viking Therapeutics bragede op med 36 pct. tirsdag, efter at positive resultater på et nyt potentielt fedmemiddel gjorde investorerne begejstrede.

Torsdag står piben dog til at få en anden lyd.

Viking-aktien står nemlig til at falde med 12 pct. i torsdagens handel.

Det sker efter at selskabet vil hente 200 mio. dollar i markedet gennem en blanding af et aktiesalg og udstedelsen af konverterbare obligationer. Det er obligationer, der kan konverteres til aktier på et senere tidspunkt.

Pengene skal bruges til at finansiere videre klinisk udvikling og forskning i potentielle lægemidler, skriver Bloomberg.

Viking-aktien er oppe med 17,5 pct. inden markedsåbning torsdag.

Millionærklubben

Amerikanske nøgletal fik onsdag de globale investorer til at sælge ud af aktiebeholdningerne, og bevægelsen ser ud til at fortsætte torsdag morgen i Asien. Men så meget desto større grund er der alt andet lige til at gå på indkøb i et aktiemarked, der altså har varerne på tilbud. Millionærklubben tjekker, hvilke segmenter der er værd at samle op, og debatterer renteudviklingen med investor og partner i Baetter, Jakob Garff, og investeringsdirektør i Kirk Kapital, Teis Knuthsen. Vært: Bodil Johanne Gantzel