Er det tid til at købe eller sælge Micron Technology-aktien, og er der mere at hente inden for det næste år? Analytikerne har et klart bud på, hvordan du bør handle aktien i en af verdens største computerchip-giganter.

De sidste tre måneder er aktien steget med 15 pct., og kigger man på de seneste 12 måneder, lyder stigningen på hele 646 pct.

Men hvor skal aktien i Micron hen herfra, og er toppen nået, eller er der fortsat et potentiale? Ser man på, hvad de professionelle analytikere i bankerne og analysehusene mener om Micron Technology, så tyder noget på, at aktiens værdi kan stige yderligere.

Der er ifølge Bloomberg 59 analytikere, der har dækning af Micron-aktien.

Af de 59 analytikere har hele 54 en købsanbefaling. Fem analytikere har en hold-anbefaling, mens ingen af analytikerne har en sælg-anbefaling.

En købsanbefaling betyder, at analytikerne mener, at aktien vil klare sig relativt bedre end de øvrige selskaber i samme kategori.

Ser man på analytikernes kursmål, altså hvad analytikerne i gennemsnit vurderer, at aktiekursen vil bevæge sig imod inden for de næste 12 måneder, så ser de altså, at aktien kan stige med hele 72,4 pct.

Læs også: Ørsted har godt udbyttenyt

De vurderer, at Micron-aktien kan bevæge sig op på 1.571 dollar, hvor kursen nu ligger på 911 dollar.

Den, der er mest positiv over for Micron-aktien, er finanshuset Melius Research, der har en købsanbefaling og et kursmål på 2.200 dollar. Herefter følger GF Securities med en købsanbefaling og et kursmål på 2.021 dollar.

I den anden ende af skalaen finder man Evercore ISI, der har en købsanbefaling og et kursmål på 100 dollar.

Hvis du gerne vil være klogere på Micron, Intel, Nvidia, TSMC og computerchipsektoren, kan du med fordel læse Chris Millers bog 'Chip War: The Fight for the World's Most Critical Technology'.

Bogen giver et levende indblik i, hvordan små stykker silicium er blevet en af de vigtigste råvarer i verdensøkonomien, og hvordan chipproducenter har formet alt fra den digitale revolution til den moderne geopolitik.

Chris Miller gennemgår udviklingen af nogle af verdens mest kendte selskaber, men stiller også skarpt på de globale forsyningskæder, der gør teknologien både sårbar og strategisk altafgørende.

Centralt i fortællingen står magtkampen mellem USA og Kina, hvor chips er blevet et våben i den teknologiske rivalisering.

Læs også: Frigør trecifret millionbeløb: Zealand Pharma sælger royalty-rettigheder til blodsygdoms-medicin

Læs også: Garvede investorer satser på Novo-aktien: Her er forklaringen

Millionærklubben

A.P. Møller-Mærsk, Pandora, D/S Norden og Ørsted. Flere af de danske giganter kommer med regnskabstal denne torsdag, men hvordan klarer de sig i en urolig verden? Kan rederierne navigere i Hormuz-kaos, hvordan påvirkes Pandora af toldcirkus og svingende sølvpriser - og kan Ørsted leve op til Vestas’ optur denne uge? Panelet runder desuden de svimlende formuer, der ruller ind i den norske oliefond, samt ugens store nøgletal fra USA. I studiet: - Nina Movin, adm. direktør, Otto Mønsteds Fond - Joakim Brüchmann, medstifter og adm. direktør hos Pluto Markets - Lasse Ladefoged, journalistisk chef, Euroinvestor

Millionærklubben Eksklusiv: Investeringsmuligheder for resten af 2026 - hvilken vej blæser de finansielle vinde?
Første halvår af 2026 har budt på både markante kursstigninger og uventede tilbageslag, der gjorde det vanskeligt at finde en entydig retning på aktiemarkederne. Men alt det er som bekendt fortid. Hvad vigtigere er for enhver investor med respekt for sig selv, er naturligvis fremtiden.
Så hvad kan vi forvente af resten af 2026? Hvilke tendenser ser ud til at kunne præge halvåret, og hvilke investeringstemaer optager de globale investorer lige nu og i fremtiden? Alt dette er til debat denne aften med nogle af branchens skarpeste profiler, der til daglig analyserer globale finansmarkeder, vurderer forskellige scenarier og omsætter forventninger til konkrete investeringsbeslutninger.
Aftenens debat ledes af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Henrik Drusebjerg, direktør og stifter af Drusebjerg Zabel ApS
Otto Friedrichsen, viceinvesteringsdirektør i Formuepleje
Lars Persson, teknisk analytiker i Aktierådet
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer.
Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/arrangementer