En stor skuffelse og meget usædvanligt: 'Katastrofelampen blinker for danske aktier'

Hvis du også synes, at de seneste seks måneder har været hårde ved de danske aktier, har du helt ret.
»Både absolut og relativt.«
Sådan lyder det fra Per Hansen. Han er investeringsøkonom hos den populære handelsplatform Nordnet og betragter dagligt markederne fra sidelinjen. Her har særligt Novo Nordisk, Carlsberg samt Ørsted og Vestas skilt sig ud ved at blive sendt »drastisk ned.«
Nu stiller han spørgsmål ved, om der er en kommende nedtur på vej eller om den nuværende situation er en anledning til at købe stort ind i markedet.
»Usikkerheden med hensyn til USA, Donald Trump og eventuelle Grønlandssanktioner er stor. Det samme kan man sige om aktiekursudviklingen og forskellen i afkast,« skriver han i en kommentar fra morgenstunden fredag og fortsætter:
»Enten står Danmark overfor meget store udfordringer, eller også er den nuværende nedtur langsigtet en rigtig god købsmulighed.«
Læs også: Kendt investors største position er et C25-selskab: 'Det er en meget attraktiv aktie'
Per Hansen opridser derudover en række »ting, som springer i øjnene«, og som er foregået de seneste seks måneder.
Her fremhæver han blandt andet, at den tyske økonomi er »meget udfordret.« Trods det har det ledende tyske indeks DAX leveret det bedste afkast.
Han nævner også, at aktierne har været på optur, siden det stod klart, at Donald Trump er USAs kommende præsident, men at begejstringen er aftaget.
Og så kommer han til vores egen hjemmebane:
»Danmark derimod har været en meget stor skuffelse. Forskellen mellem Danmark og Tyskland er ikke kun de lidt mere end 10 pct., som det danske indeks er faldet, men også de lidt mere end 11 pct., som de tyske aktier er steget,« lyder det fra Per Hansen som fortsætter:
»Det er en relativ forskel på mere end 20 pct. Det er ikke kun usædvanligt, men meget usædvanligt.«
C25-indekset lukkede i endnu et fald i torsdagens handel. Således er indekset faldet med 3,2 pct. siden årsskiftet for få uger siden.
Læs også: Værste dag siden sommer: Amerikansk tech-aktie sendt ned
Læs også: Chefstrateg med forudsigelse: Så meget vil aktierne stige i 2025


Få styr på økonomien til efteråret: 10 smarte greb, der kan spare dig tusindvis af kroner