Andet kvartal bød på et trecifret millionunderskud for Vestas.
Det fremgår af vindmølleproducenten andet kvartalsregnskab, der er blevet udgivet onsdag morgen.
Omsætningen i andet kvartal af 2023 lå på 3430 mio. euro, hvor analytikerne havde forventet en omsætning på 3415 mio. euro, ifølge estimater fra Bloomberg.
Omsætningen er 4 pct. højere end samme periode sidste år, som blev sikret af højere værdi af turbineleverancer og stærk vækst i serviceforretningen, udtaler Henrik Andersen, administrerende direktør i Vestas, til regnskabet.
For andet kvartal har Vestas et underskud før skat på 130 mio. euro på bundlinjen. Analytikerne forventede et underskud på 84 mio. euro.
Læs også: Se listen: Så stor er Novo Nordisk i forhold til verdens største selskaber
Driftsresultatet målt på EBITDA lander på 134 mio. euro. Her havde analytikerne forventet et driftsresultat på 164,9 mio. euro.
For andet kvartal af 2023 har Vestas en EBIT-margin på -2 pct. Analytikerne forventede en EBIT-margin på -1,72 pct.
I alt har de en ordreindgang på 2,3 GW for perioden.
Vestas fastholder deres forventninger til helåret 2023. De venter en omsætning på 14-15,5 mia. euro og en overskudsgrad (EBIT-margin) på minus 2 til plus 3.
Læs også: Tekniske analytikere: Her ville de sælge Tesla-aktien
Til regnskabet udtaler administrerende direktør, Henrik Andersen:
»Det første halvår af året fremhævede desværre også, at tilladelses- og reguleringsusikkerhed fortsat er en central udfordring for at fremskynde energiomstillingen, og selvom problemer med forsyningskæderne aftager, forventer vi, at forstyrrelserne fortsætter i løbet af anden halvdel af året.«
»Vestas er fortsat fuldt fokuseret på at blive rentabel og forbedre industriens modenhed og disciplinen til at sikre den operationelle effektivitet, kvalitet og skalerbarhed, som energiomstillingen kræver,« tilføjer han.
2023 startede ellers godt ud for Vestas, da de i første kvartal kunne fejre det første kvartalsoverskud efter fire kvartaler i streg med underskud.
Læs også: Denne europæiske aktie har klaret sig bedst i år
Også Vestas' konkurrenter kæmper med at få sorte tal på bundlinjen. I mansags var deres store tyske rival Siemens Energy. ude og nedjusterer deres forventningerne helåret på grund af kvalitetsproblemerne i selskabets vindmølleforretning.
Vestas er verdens største vindmølleproducent, når man ser på, hvor meget kapacitet vindmølleselskaberne leverede i år 2022.
Kigger man tilbage i tiden, så slap Vestas ud af år 2022 med et underskud på hele 11 mia. kr. Vestas var ude to gange i 2022 og nedjustere deres forventninger til året.
Vestas-aktien er nede med 12 pct. i år.
Læs også: Aktien er blevet næsten udslettet - nu tvivler kontorgigant på fremtiden


















