De sydkoreanske aktier er allerede steget med 80 pct. i år og har leveret 70 lukkerekorder de seneste tolv måneder.

Men de skal stige med yderligere 25 pct.

Det vurderer storbanken JPMorgan, der har hævet sit mål for, hvor Kospi-indekset skal ende i i år, skriver CNBC.

Det nye 'Bull'-case for indekset lyder på 10.000, hvilket indikerer at det rødglødende Kospi-indeks kan stige yderligere 25 pct. i år - og altså mere end fordoble.

Kospi-indekset er blevet løftet markant af chipselskaberne Samsung og SK Hynix, der er braget op det seneste år. Det skyldes at der er gang i et 'hukommelses-kapløb' indenfor teknologisektoren, hvor processorkraften i AI-chips vokser langt hurtigere end hukommelsesbåndbredden. Det forskyder konkurrencen fra regnekraft til hukommelseskapacitet, bemærker Jyske Bank i en kommentar.

Netop sydkoreanske SK Hynix og Samsung er sammen med amerikanske Micron de største spillere på markedet for hukommelses-chips.

Læs også: Finanshus skruer op for potentialet: Så meget kan Novo-aktien stige

Læs også: Aktiechef: C25-aktie har 'markedets fulde opmærksomhed'

Millionærklubben

Med mere end halvdelen af de amerikanske regnskaber i hus er det tid til en status og en analyse af, om grundlaget for yderligere kursstigninger er intakt. Hør, hvad Formueplejes viceinvesteringsdirektør, Otto Friedrichsen, mener om sagen, når han er med på en telefon fra Aarhus. I studiet sætter teknisk analytiker Lars Persson og aktiestrateg Michelle Nørgaard scenen for en ny og - i dansk sammenhæng - kort aktieuge, der bl.a. byder på flere danske regnskaber, inflationstal og storpolitisk møde mellem Kina og USA. Vært: Bodil Johanne Gantzel