For anden gang på tre måneder er den tyske sport- og modekæmpe Adidas ude med en opjustering af sine forventninger til året.
Det fremgår af en meddelelse fra selskabet tirsdag, hvor Adidas også afslører foreløbige tal for andet kvartal.
Adidas forventer således at lande en »høj etcifret« omsætningsvækst i 2024, hvor man tidligere havde forventet en »mellem- til høj etcifret« vækst målt i neutral valuta. Samtidig hæver Adidas også sine forventninger til driftsresultatet, som forventes at blive på omkring 1 mia. euro, hvor man tidligere havde regnet med omkring 700 mio. euro.
Salget i andet kvartal overgår også forvetningerne, da omsætningen er gået frem med 11 pct. sammenlignet med samme periode året før. Adidas har omsat for 5,82 mia. euro - svarende til 43,4 mia. kr. - i kvartalet.
Regner man Yeesy- brandet fra - som den kontroversielle amerikanske rapper Kanye West står bag, og som selskabet er i gang med at afvikle - ville omsætningen være steget med 16 pct.
Adidas-aktien er steget med 32 pct. det seneste år, mens den store konkurrent Nike er faldet med 33 pct. på børsen i samme periode.
Læs også: Demant i opsigtsvækkende melding: Nedjusterer forventningerne
Læs også: Analytikerne ser kurspotentiale i amerikansk videospilsgigant

Det koster 0 kr. - vind luksusophold til 8.000 kroner

