De høje energipriser er nu begyndt at sætte sig i de europæiske industriproducenters aktiviteter. Energichokket gør det nemlig flere steder urentabelt at holde produktionen kørende.

Det skriver Bloomberg News.

Ruslands angreb på Ukraine og de efterfølgende uset hårde sanktioner fra Vestens side mod Rusland har tvunget olie og gaspriserne i vejret, og det har øget omkostningerne for produktionen i europæiske stålværker, gødningsfabrikker og papirmøller.

De stigende omkostninger har samtidig øget produktpriserne, og det rammer i sin tur efterspørgslen fra kunderne, der vægrer sig ved at betale mere.

»Vi er på vej ind i uudforsket territorium. Ødelæggelsen af efterspørgslen kan også være på en helt anden skala, end vi tidligere har set« kommenterer Fabian Rønningen, analytiker hos Rystad Energy.

Onsdag meddelte blandt andet norske Yara og ungarske Nitrogenmuvex, at de reducerer i deres respektive produktioner af gødning, ligesom Norske Skog og østrigske Pro-Gest har sat produktionen i bero på flere papirmøller. Stålproducenten Acerinox og Liberty Steel har desuden også lukket produktionen flere steder.

Læs også: Danske aktier i vild udvikling - 'det er fabelagtig lærdom til investorer'

Læs også: Sanktioner kan være på vej mod russisk uran-leverandør

.\˙ MarketWire