Den førende europæiske teknologivirksomhed ASML, der producerer og sælger maskiner og udstyr til produktion af mikrochip, sælger ingen produkter i Europa.

- Vi sælger overhovedet intet i Europa. Det skyldes, at Europa ikke investerer, og at der ikke bliver bygget nogen mikrochipfabrikker dér, udtaler ASML’s koncerndirektør Frank Heemskerk ved et event mandag.

Han fortæller videre, at andre lande og regioner forsøger at overtale selskabet til at rykke produktion ud af Europa, i et forsøg på at knytte den vigtige virksomhed tættere til eksempelvis USA, Kina og Indien.

Der er en hård konkurrence om at få os til at gøre det et andet sted. Det afgørende for ASML er, at Europa kompromisløst tager handsken op og rykker ud, lyder det fra Frank Heemskerk ifølge Bloomberg.

ASML er en af de vigtigste virksomheder i den globale chip-industri, da selskabet er verdens eneste producent af de såkaldte EUV-litografimaskine. Det er maskiner, der skal bruges til at producere de mest avancerede chips.

ASML-aktien er steget med 62 pct. i år indtil videre.

Millionærklubben

Amerikanske nøgletal fik onsdag de globale investorer til at sælge ud af aktiebeholdningerne, og bevægelsen ser ud til at fortsætte torsdag morgen i Asien. Men så meget desto større grund er der alt andet lige til at gå på indkøb i et aktiemarked, der altså har varerne på tilbud. Millionærklubben tjekker, hvilke segmenter der er værd at samle op, og debatterer renteudviklingen med investor og partner i Baetter, Jakob Garff, og investeringsdirektør i Kirk Kapital, Teis Knuthsen. Vært: Bodil Johanne Gantzel