Mandag sagde FCK farvel til sportsdirektør Sune Smith-Nielsen, der fik halvandet år på posten – og 17 år i klubben i alt.

FCK-direktør Jacob Lauesen har fået mange af den fyrede sportsdirektørs opgaver på den korte bane, og det har været nødvendigt, fortæller han til klubbens egen tv-kanal.

Erstatningen er nemlig ikke klar.

»Jeg har lagt mærke til, at nogen spekulerer i, hvorfor vi ikke har en klar (til at overtage sportsdirektørposten, red.). Det har man ikke, fordi det er en medarbejder, der har været her i så lang tid,« siger han og kalder det respektløst, hvis de havde arbejdet på en erstatning bag Smith-Nielsens ryg.

»Den her branche er notorisk kendt for, at ingen kan holde sin kæft, så man kan ikke køre en proces, hvor man gør det her.«

Han betoner også, at FCK nu har muligheden for at søge bredere, når katten er ude af sækken.

Lige nu rådfører han sig både internt, men også eksternt.

Krisen er alvorlig, fastslår direktøren, der lover, at de arbejder hårdt for at rette op på skibet.

»Ingen sover godt i FC København lige i øjeblikket. Det gør ondt i en klub som den her. Det gør ondt i selvforståelsen.«

FCK  kan spille sig i Mesterskabsspillet med en sejr hjemme mod Randers, men er i stor fare for at glippe det, hvis de taber point.

Læs også: Tordner mod dansk pensionsgigant: 'Det skriger jo til himlen'

Læs også: Dansk aktie er steget 50 pct. på et år: Sådan kan selskabet overraske markedet, ifølge markedsanalytiker

Millionærklubben

Stemningen omkring de danske aktier synes at være på et nulpunkt, efter et nyt tørt kurshug til medicinalgiganten Novo Nordisk mandag. Efter en stærk start på året er C25-indekset nu nede med 4 pct. i 2026 og nedturen for Novo Nordisk er nu så voldsom, at aktien er nede med 75 pct. fra toppen. Spørgsmålet er, hvor det efterlader investorerne, og om der stadig kan være gode investeringsmuligheder i de danske aktier. Det diskuterer Millionærklubben med chef for danske aktier i Danske Bank Asset Management Esben Saxbeck Larsen og chefanalytiker i Svenssen & Tudborg Lau Svenssen. Vært: Adam Geil