Henter kommentarer

FDA griber ind overfor kopi-medicin


De amerikanske sundhedsmyndigheder FDA går nu ind i kampen mod kopimedicin af Novo Nordisks supersællerter. 

Det skriver dagbladet Børsen.

Novo Nordisk har den seneste tid oplevet et utal af kopier - også kendt som compunders - af Novos populære GLP-1-midler, som dækker over medicin som Ozempic og Wegovy.

De amerikanske sundhedsmyndigheder er gået ind i kampen mod kopierne ved at lancere en ny liste over godkendte udenlandske producenter af ingredienser, der bliver brugt til at lave efterligninger af Novo Nordisks medicin. FDA har lavet denne liste for at beskytte amerikanerne mod ulovligt importerede ingredienser til efterligningsprodukter, som kan risikere at være farlige.

Analytiker Evan Seigerman fra BMO Capital Market påpeger, at tiltaget primært handler om patientsikkerhed uden aktivt at indskrænke brugen af efterligningsmedicin.

»Det lader til, at et vist niveau af efterligningsprodukter er acceptable, uagtet tilgængeligheden af brandede versioner af semaglutid og tirzepatid, så længe de lever op til kvalitetsstandarderne,« skriver analytikeren i et notat, som Børsen henviser til at stamme fra Bloomberg News.

Sydbank skriver i sit morgennyhedsbrev, Aktiepilen, at denne liste fra FDA kan være en hjælpende hånd fra de amerikanske sundhedsmyndigheder FDA til bekæmpelse af kopier af Wegovy og Ozempic. 

Læs også: Farvel til 4-procentlånet: Kongetallet trækker 3,5-procentlånet tilbage i varmen

Læs også: Annette Heicks bedste råd til unge investorer: 'Køb en bolig før du fylder 30'

Millionærklubben Eksklusiv: Cykliske aktier – står verden foran et kæmpe bygge-boom?
Ligesom i showbizz går det op og ned i global økonomi, og det er noget, der i særdeleshed mærkes i byggeriet. Så hvad er udsigten for sektoren, og hvor befinder verden sig i det hele taget i konjunkturcyklen?
Ved dette eksklusiv-arrangement onsdag den 24. september sætter Millionærklubben fokus på gruppen af byggeriaktier og debatterer, om pilen ser ud til at pege op eller ned for den globale – og i særdeleshed den europæiske – evne og lyst til at bygge nyt.
Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Kristian Tornøe, CFA og aktieanalytiker hos SEB,
Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital,
og Peter Garnry, CEO i Gesda Capital.
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer.
Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/nyheder/kommende-arrangementer