Federal Reserve er langt fra færdige med at hæve renten.
Det siger Neel Kashkari, der er chef for Federal Reserve afdeling i Minneapolis, i et interview med The New York Times ifølge Bloomberg News.
Centralbankdirektøren er overrasket over, at markedet nu mener, at man i Federal Reserve vil holde tilbage med de større renteløft ved kommende rentemøder.
Læs også: Nyt i sagen mellem Elon Musk og Twitter
»Komitéen er fælles i overbevisningen om at få inflationen tilbage på 2 pct., og jeg tror, at vi vil fortsætte med at føre, hvad vi er nødt til, indtil vi er sikre på, at inflationen er godt på vej mod 2 pct. - og der er lang vej endnu,« siger han til avisen.
Onsdag hævede Federal Reserve for anden gang i træk sin rente med 75 basispoint til 2,25-2,5 pct.
I den forbindelse udtalte chef i centralbanken Jerome Powell, at fremtidige renteløft vil være dataafhængige. I samme ombæring sagde han, at det sandsynligvis vil blive passende med mindre renteløft i fremtiden.
Dog udelukkede han ikke, at endnu et stort renteløft kan være passende alt afhængigt af data.
Læs også: Novo har succes med banebrydende behandling
Læs også: Friske tal fra Europa peger i hver sin retning – 'voldsomt'
.\˙ MarketWire