Finanshuset Loop Capital har haft Reddit under luppen, og dommen er klar: Kursmålet hæves markant til 260 dollar fra tidligere 225 dollar, skriver CNBC

Det svarer til et kurspotentiale på 75 pct. sammenlignet med aktiens kurs onsdag eftermiddag.

Det sker, selvom aktien er banket ned med 40 pct. i 2026. Ifølge analysehuset er det dog ikke selskabet, men en generel AI-frygt i markedet, der har sendt kursen i kælderen. Loop Capital vurderer derfor, at markedets overreaktion har skabt en oplagt købsmulighed, skriver mediet.

Analytikeren fra finanshuset peger på, at Reddit i øjeblikket sidder på sektorens hurtigst voksende annonceforretning. Samtidig gemmer selskabet på en uforløst guldgrube i sin søgetrafik, som endnu ikke er blevet omsat til kolde kontanter. Loop Capital fastholder derfor sin købsanbefaling.

Reddit er et online forum og socialt netværk, hvor brugere kan dele og diskutere indhold inden for et bredt spektrum af emner. Platformen er organiseret i tusindvis af "subreddits", der fungerer som individuelle fora for specifikke interesser, og brugere kan stemme på indlæg og kommentarer for at bestemme deres synlighed.

Forummet er en af de mest besøgte hjemmesider i USA og blev grundlagt tilbage i 2005 af Alexis Ohanian og Steve Huffman. Selskabet har været børsnoteret siden marts 2024. I den tid er aktien braget op med 217 pct.

Læs også: Aktiechef om 'ikke specielt dyr' C25-aktie: 'En fin case'

Læs også: Investorerne sender aktien op - men garvet investor venter svar på centralt spørgsmål

Millionærklubben

Interesserer du dig for investering, kender du sikkert de danske aktier til hudløshed, men hvad med de svenske, norske og finske? Hvor glimter børsguldet i en foranderlig verden, og hvilke muligheder ligger gemt – måske endda glemt – hos vores nordiske naboer? I denne udgave af Millionærklubben Eksklusiv kigger Millionærklubben mod nord. Få indblik i det overordnede økonomiske miljø og en præsentation af en række nordiske aktier, som panelet finder særligt interessante i disse tider. Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde: Michael West Hybholt, stifter af og aktieanalytiker i Regulær Invest, Lau Svenssen, chefanalytiker hos Svenssen & Tudborg, og Lars Persson, teknisk analytiker hos Aktierådet.