Den italienske bank UniCredit har oplyst, at banken nu ejer 37,7 pct. af tyske Commerzbank, og flere aktionærer har nu accepteret UniCredits overtagelsestilbud.

Det skriver AL Sydbank i en note, hvor man tilføjer, at der er en uge tilbage af tilbudsperioden.

10,9 pct. af den samlede aktiekapital i Commerzbank har takket ja til tilbuddet, hvilket er en stigning fra sidste uge, hvor tallet lød på 7,58 pct., ifølge Bloomberg.

Det har dog sat gang i en ophedet diskussion mellem de to banker, skriver mediet.

Commerzbank, der er imod overtagelsestilbuddet, har fortalt, at de indleverede aktier ikke kan ses som bevis på uafhængig aktionærstøtte.

Det har fået ledelsen hos UniCredit op af stolen. Den italienske bank skriver ifølge Bloomberg, at Commerzbank cirkulere »stadig mere alvorlig og ubegrundet misinformation« uden »faktuel eller juridisk grund.«

UniCredits bud på Commerzbank værdisætter selskabet til 37,5 mia. euro, hvilket er under markedsværdien for banken, der lyder på 39 mia. euro.

12 pct. af aktierne i Commerzbank er ejet af den tyske stat, der har afslået tilbuddet fra UniCredit.

Læs også: Analytiker advarer: Skjult fælde kan æde din aktiegevinst

Læs også: Professionel investor jagter markedets bedste tilbud: Nu har han fundet en ‘uopdaget perle’ i USA med potentiale til at stige 50 pct.

Millionærklubben

Det er ikke bare i USA, der er gang i børsnoteringerne i øjeblikket. Fondsbørsen i København har for nyligt fået tilgang af BioMar og Bar Djus, og i morgen lander InstallatørGruppen på kurslisten. Millionærklubben får i dag besøg af adm. direktør Niels Eldrup Meidahl, der fortæller om selskabet og børsnoteringen. Derudover vurderer aktiechef i HC Andersen Capital Michael Friis Jørgensen og Lars Hytting fra ArthaScope om aktien er attraktiv for dem. Panelet kigger også på kommende inflationstal fra USA, situationen i Mellemøsten og hvor der kan gemme sig spændende muligheder lige nu. Vært: Adam Geil

SÆRARRANGEMENT - Millionærklubben Eksklusiv: Aktiekonkurrencen er halvvejs i hus - Millionærklubben gør status
De kæmper om æren og pengene til daglig i Millionærklubbens investeringskonkurrence, og nu er det tid til at få svesken på disken. Hvem læste markedet korrekt? Hvem fik satset på de helt rette temaer? Og hvem har førertrøjen på, her hvor halvåret melder sin ankomst? Det kan du blive klogere på denne aften, hvor Millionærklubbens faste panel stiller op til debat om alt det, de gjorde, alt det, de skulle have gjort, og alt det, de har tænkt sig at gøre for at tage føringen i andet halvår.
Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Lau Svenssen, chefanalytiker hos Svenssen & Tudborg,
Lars Persson, teknisk analytiker hos Aktierådet,
Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital,
og Michelle Nørgaard, selvstændig aktiestrateg.
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer. Køb dine billetter her: www.euroinvestor.dk/arrangementer