Det amerikanske aktiemarked har kurs mod en åbning i rødt, efter at to af de toneangivende indeks mandag lukkede i rekord for niende dag i træk.

Tirsdag eftermiddag har alle tre toneangivende indeks kurs mod fald mellem 0,2 og 0,5 pct.

Fredag nævnte centralbankchefen for Federal Reserve (Fed), Jerome Powell, at det kunne være passende at begynde at reducere aktivopkøbene, men præciserede ikke, hvornår på året neddroslingen ville finde sted.

Nu er taperingssnakken rykket over Atlanten.

Tirsdag har ECB-rådsmedlem Robert Holzmann i et interview med Bloomberg News udtalt, at den europæiske økonomis bedring har givet plads til en nedskæring i EU's obligationsopkøbsprogram PEPP.

Siden er renten på den toneangivende amerikanske statsobligation steget et halvt basispoint til 1,29 pct.

Senere tirsdag eftermiddag offentliggør USA nøgletal for forbrugertilliden fra Conference Board og Chicago-PMI, mens der fredag kan ses frem til tal for jobskabelsen eksklusive landbrug.

NORMALISERING DÅRLIGT NYT FOR ZOOM

Mandag efter børslukning kom videotjenesten Zoom med regnskab for andet kvartal, hvor både resultater og opjustering til tredje kvartal og regnskabsåret 2022 var bedre, end analytikerne ifølge Bloomberg News havde ventet.

Alligevel blev regnskabet modtaget med et fald i eftermarkedet, der fortsætter i tirsdagens formarked. Her dykker aktien 12,5 pct. til 304 dollar.

Den kølige modtagelse skyldes ifølge Bloomberg News, at opjusteringen af forventningerne indikerer, at efterspørgslen på videokonferencer kan være på retur.

Designer Brands, der ejer skokæden DSW, indikeres 7,5 pct. højere i 17 dollar i det amerikanske formarked, efter at skokæden har tjent mere end dobbelt så meget som ventet i det forskudte andet kvartal.

Det justerede resultat per aktie er forbedret til et plus på 56 cent fra et underskud på 1,28 dollar. Det er mere end det dobbelte af analytikerkonsensus på 24 cent.

Det sammenlignelige salg er steget med 84,9 pct. i andet kvartal, hvilket skal sammenlignes med et fald på 42,7 pct. i samme kvartal sidste år.

Det samlede salg er landet på 817,3 mio. dollar i kvartalet, mens analytikerne ifølge Bloomberg News kun havde sat næsen op efter 748,6 mio. dollar.

FALD EFTER MARKANTE STIGNINGER

Teknologi- og betalingsselskabet Affirm fik mandag vind i sejlene, efter at selskabet indgik en aftale med Amazon om brugen af Affirms teknologi for de handlende hos detailgiganten.

Aktien falder 1,9 pct. i formarkedet, efter at den mandag lukkede med en stigning på 46,7 pct.,

Globalstar steg ligeledes mandag, efter at rygter fra Appleinsider om satellitkommunikation i Apples næste iPhone-model vil blive aktuelt.

Rygterne blev efter børslukketid bekræftet af Apple.

Aktien falder 10,2 pct. i formarkedet, efter at aktien lukkede med en stigning på intet mindre end 64,3 pct.

Ashland Global Holdings stiger i formarkedet, efter at selskabet har solgt en række aktiviteter til det franske kemiselskab Arkema.

Det sender aktien op med 1,4 pct. til 88,50 dollar i formarkedet.

INDGREB FRA SEC TYNGER AKTIEPLATFORME

Robinhood Markets og andre aktiehandelsplatforme fik mandag dårligt nyt, efter at de amerikanske børsmyndigheder, SEC, i et interview med Barron's fortalte, at et forbud mod "payment for order flow" er på vej.

Der er tale om en praksis, hvor platformene mod betaling sender deres kunders ordre til en tredjepart, der gennemfører transaktionen, frem for at sende ordren direkte til den givne børs.

Robinhood dykker 3,3 pct. i formarkedet.

Du kan prøve kræfter på aktiemarkedet uden at investere for rigtige penge ved at bruge Euroinvestors porteføljeværktøj gratis. Du logger ind på Euroinvestor i menuen øverst til højre på sitet. Du kan også klikke videre på de enkelte aktier i artiklen ovenfor og få mere information om virksomhedernes afkast, forretningsmodel samt en række nøgletal.

Læs også: Han shortede Tesla - det er status nu

Læs også: Nordnet om BioPorto: Det kan være begyndelsen til noget bedre

/ritzau/FINANS