Rheinmetall bliver torsdag udsat for en regulær børsnedtur og falder nu tilbage med over 18 pct.

Det betyder, at der forsvinder 7,8 mia. euro af selskabets børsværdi. Det svarer til 58,5 mia. kr.

Det sker, efter at det tyske forsvarsfirma nedjusterer for anden gang sit omsætningsmål for 2026, skriver Bloomberg News.

Årsagen er, at selskabet oplever forsinkelser i Boxer-panservognsprogrammet, som vil udskyde ordrene til næste år.

Det udgør endnu et tilbageslag for virksomheden, hvis værdi er steget kraftigt siden Ruslands invasion af Ukraine, skriver mediet.

Virksomheden forventer nu en omsætning på omkring 13,2 mia. euro, lyder det i en pressemeddelelse.

Torsdagens nedtur er endnu et slag i hovedet på aktionærerne i den tyske forsvarsgigant.

Siden årets top i januar på omkring 1.900 euro er aktien reelt blevet savet over og ligger nu 57 pct. lavere.

Læs også: Senioranalytiker om Mærsk-regnskab: Stærkt, men ikke stærkt nok

Læs også: IT-selskabet cBrain hæver forventningerne - forventer 23 pct. vækst i andet halvår

Millionærklubben Eksklusiv: Danmarks største aktietalent
Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/arrangementer
De sidste mange uger har det været muligt at spille med i Millionærklubbens Aktiespil, og selvom tusindvis af danskere har kastet sig helhjertet ind i kampen, blev det for mange også tydeligt, at det kan være særdeles vanskeligt at skabe gode afkast på kort tid.
Så hvad kan man lære af at konkurrere om titlen som Danmarks største aktietalent? Millionærklubben dykker ned i konkurrencen, ser på udvalgte porteføljer i spillet og debatterer, om der er grund til fortsat at satse på de aktier, som vinderne kastede sig over.
Hør også klubbens faste hold dele ud af de erfaringer, de selv fik i aktiespillet og få deres bud på vinderaktier i “den virkelige verden”.
Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Lau Svenssen, chefanalytiker hos Svenssen og Tudborg
Lars Persson, teknisk analytiker hos Aktierådet
Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital
Michelle Nørgaard, aktiestrateg og partner hos Lumina Ejendomme
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer.