Et helt særligt tema blandt de europæiske aktier er der store muligheder i. 

Sådan lyder det fra administrerende direktør Thomas Juul-Larsen fra den danske formueforvalter Mermaid Asset Management i mandagens udgave af Euroinvestors podcast, Millionærklubben.

Direktøren fortæller, at elektrificering er i en voldsom udvikling.

»Der er en stor infrastruktur udbygning i Europa, som skal sikre vores uafhængighed. Det skaber et enormt pres på de sektorer, og her leder vi efter stærke selskaber,« siger han. 

I denne sammenhæng fremhæver Thomas Juul-Larsen det svenske elektricitetsselskab ABB, som forvalteren selv har i porteføljen. 

»Denne trend fortsætter med at blive understøttet,« forklarer han. 

Hos Mermaid Asset Management har man valgt at undervægte amerikanske aktier, og dermed have færre amerikanske aktier i porteføljen, end aktierne fylder i det generelle aktiemarkedet. I stedet har forvalteret sat flere midler i europæiske aktier, som har klaret det særdeles godt det seneste år set med danske investors øjne. 

Hør hele mandagens afsnit i afspilleren herunder – eller hvor du normalt lytter til podcast:

Millionærklubben

Massive nedture til ædelmetaller og krypto præger stemningen i finansmarkederne, og sender også rystelser over i aktiemarkedet.  Millionærklubben diskuterer i dag, hvad markedet fortæller os lige nu - og hvor det efterlader de bedste fremtidige investeringsmuligheder. Derudover kigger vi på den (måske) kommende chef for Federal Reserve Kevin Warsh, og den kommende regnskabsuge.  Med i studiet er adm. direktør i den danske formueforvalter Mermaid Asset Management Thomas Juul-Larsen, selvstændig aktiestrateg Michelle Nørgaard og teknisk analytiker Lars Persson, der også er fast porteføljeforvalter i Millionærklubben.  Chef for råvarestrategi i Saxo Bank Ole Hansen er med på en telefon.  Vært: Adam Geil