Her er dagens væsentligste nyheder fra de danske finansmedier.
Formueforvalter advarer: Vi har måske allerede oplevet den bedste aktieperiode
Der er en risiko for, at vi allerede har opleveret den bedste periode på aktiemarkedet i år.
Det vurderer aktiedirektør Nils Thygesen fra den danske formueforvalter Thygesen Capital i et kommentar. Du bør som investor derfor tage et ekstra kig på porteføljen og sikre dig, at du er forberedt på det.
Aktieveteranen har bidt mærke i, at markedet virker optimistisk trods den nuværende konjunkturafmatning.
Læs mere her.
Finansminister advarer: Statskassen kan blive lammet tidligere end ventet
USA kan ramme gældsloftet tidligere end forventet.
Det vurderer landets finansminister Janet Yellen. Det skriver CNBC.
Hun advarer om, at USA kan løbe tør for muligheder for at betale sin gæld allerede 1. juni, hvilket ifølge finansmediet er tidligere end både regeringen og Wall Street tidligere havde forventet.
Læs mere her.
Amerikansk gigant på pengejagt: Vil rejse 8,5 mia. dollar
Meta Platforms har mandag annonceret salget af obligationer for 8,5 mia. dollar
Det skriver Bloomberg News.
Ejeren af Facebook, Instagram og Whatsapp vil dermed blive den første af de store teknologinavne til at rejse penge fra high yield-markedet efter uroen i den amerikanske finanssektor, som startede i marts, og som senest mandag betød, at First Republic Bank under tvang blev solgt til JPMorgan Chase.
Læs mere her.
Markedstendenser
Futures for det tyske DAX-indeks, der er en god rettesnor for udviklingen på det danske marked, indikerer tirsdag morgen en åbning med et fald på -0,17 pct.
»Investorerne har længe været fanget i et dilemma mellem vedvarende inflation og bekymringen om en nærtstående recession. Det har styrket investorernes forventning om, at den amerikanske centralbank snart ville afslutte sin rentecyklus og starte med at nedsætte renterne senere i år.« Det fremgår af en morgenrapport fra Nordea.
Dagens tal og begivenheder
Jyske Bank - Q1
Starbucks - Q1
Pfizer - Q1
Inlfation - Eurozonen
Du kan prøve kræfter på aktiemarkedet uden at investere for rigtige penge ved at bruge Euroinvestors porteføljeværktøj gratis. Du logger ind på Euroinvestor i menuen øverst til højre på sitet. Du kan også klikke videre på de enkelte aktier i artiklen ovenfor og få mere information om virksomhedernes afkast, forretningsmodel samt en række nøgletal.