Google er nu for første gang mere end 2000 mia. dollar værd. Det er moderselskabet, Alphabet, der har nået den høje markedsværdi, efter selskabets aktier er steget med 70 pct. i år.
Aktien steg tidligere mandag 1,2 pct. - men midt på handelsdagen stiger aktien 0,3 pct. til 2986,01 dollar. Det er den femte dag i træk, at aktien stiger.
Det skriver Bloomberg News.
Det er flere digitale annoncer samt væksten i koncernens cloud-forretning, der er årsagen til, at milepælen er nået.
Alphabet er den bedst præsterende i år blandt de fem største amerikanske techaktier.
Og værdien af selskabet bringer det op i den eksklusive klub sammen med Apple og Microsoft - selskaber, der også er nået over en markedsværdi på 2000 mia. dollar i år.
Alphabet nåede en markedsværdi på 1000 mia. dollar for første gang i januar 2020.
»Det er bare et tal, men jeg mener, at det viser, at det er de ledende selskaber. Forklaringen er simpel: Markedet belønner væksten og udsigterne for vækst, siger Kim Forrest« investeringschef i Bokeh Capital Partners, til Bloomberg.
Læs også: Boligudbuddet ligger fortsat bomstille
Læs også: Bitcoin rammer ny rekord
.\˙ MarketWire