Henter kommentarer

Hans vigtigste job er at slå markedet - men seks år i streg har profileret dansk aktiechef haltet efter


Han er blevet kaldet 'Danmarks Warren Buffet'. I 2009 blev han udpeget som årets porteføljemanager. Og så er han forfatter til en bog, der handler om at få succes med investering af valueaktier.

Men afkastet i den fond, som aktiechef Kurt Kara står i spidsen for hos velhaverforvalteren Maj Invest, har seks år i streg klaret sig dårligere end det benchmark, den måler sig op mod. 

Bag fonden står også seniorporteføljemanager Ulrik Jensen og porteføljemanager Rasmus Quist Pedersen. De tre har tilsammen mere end 35 års erfaring med at beskæftige sig med valueinvestering.

Fonden går under navnet Maj Invest Value, og som navnet indikerer, investeres der i aktier via valuemetoden, der kort sagt går ud på at investere i aktier, der er undervurderede i forhold til selskabernes underliggende værdi.

Fonden har i år begået et afkast, der indtil videre er 1,36 procentpoint højere end sit benchmark. Men spoler man tiden tilbage, har den aktivt forvaltede fond i årene 2017 til 2022 givet et dårligere afkast end MSCI World-indekset, som fonden bruger som benchmark. Indekset afspejler, hvordan aktierne har klaret sig i mere end 20 udviklede lande, når man inkluderer udbytte og modregner udbytteskat.

På trods af de dårlige afkast har Kurt Kara og Ulrik Jensen ingen planer om at ændre i deres investeringsstrategi, og hvis man spørger, hvordan de regner med, at afkastet for det indeværende år ender med at se ud, er svaret, at man lige så godt kan få nummeret til aktiechefens mor.

Solen og månen

Benchmarket, som valuefonden måler sig op ad, har i de seks år fra 2017 til 2022 leveret et afkast på 63 pct. I samme periode har Maj Invest-fonden givet et afkast på 19,5 pct. inklusiv udbytter og efter omkostninger.

Det viser tal, som Maj Invest selv har udleveret, efter Euroinvestor har rettet henvendelse.

De årlige omkostninger hos Maj Invests valuefond løber op i 1,47 pct. Til sammenligning kan man købe sig ind i et verdensindeks for 0,20 pct. i årlige omkostninger.

Både Kurt Kara og Ulrik Jensen mener, at omkostningerne ved at lade dem navigere i markedet på vegne af investorer sagtens kan retfærdiggøres, selvom afkastet seks år i streg har været lunkent.

Læs også: Topchef forsvarer lave indlånsrenter: 'Aktionærer skal have et afkast'

»Vi har investorer, der har været med os igennem hele forløbet. De har fået et afkast, der er højere – også efter omkostningerne. Man kan komme ind i den bedste aktie på det værste tidspunkt. Man kan også komme ind i den værste aktie på et godt kortsigtet tidspunkt,« lyder det fra Kurt Kara som fortsætter:

»Jeg tror, at man skal tænke langsigtet. Det er jo det, vi gør. Vi har investeringer, der alle er langsigtede. Og jeg vil sige, at vores omkostninger vel et eller andet sted er på niveau med de andre i Danmark.«

I årene 2017 til 2022 har fonden leveret et årligt afkast, der har været mellem 1,8 og 11,4 procentpoint lavere end benchmark. 

Kurt Kara mener ikke, at det giver mening at måle ud fra bestemte årstals sidste dag og 12 måneder frem, når man kigger på afkast.

»Det, jeg synes er lidt morsomt i vores branche, det er, at man måler altid fra den 31.12,« siger han.

Han tilføjer:

»Hvis vi lige tænker over, hvad 31.12 er, så er det et tidspunkt, hvor jorden og solen står på en bestemt måde overfor hinanden i universet. Og medmindre man lige pludselig er en meget vigtig interstellar konstellation for det, der hedder investeringer i selskaber, der har vi en anden holdning til, hvordan månen og solen står placeret ude i universet.«

Årsagen til de seks års udvikling skal ifølge forvalterne ikke findes i deres tilgang til investering – de mener, at det er markedet, der de seneste ti år har ændret sig. Det benchmark, de måler sig mod, er blevet »toptungt« og dermed sværere at slå.

»Når man kigger på markedet, er der sket noget. De ti største selskaber i benchmarket, som vi bliver målt op mod, er gået fra at veje måske, hvad der svarer til en 5-6 pct. af hele indekset til at veje i dag 15-20 pct. af indekset. Det vil sige, at benchmarket er blevet ekstremt toptungt,« siger Kurt Kara.

»Hvis du ikke har den del af markedet, der er gået fra at veje de 5-6 pct. til 20 pct., så underperformer du med 14-15 pct. Det er det, som er vanskeligt i en portefølje, der er diversificeret.«

I 2019 optrådte Kurt Kara i en artikel i FinansWatch, hvor han blev fremhævet som én blandt en lille håndfuld aktive danske forvaltere med fokus på globale aktier, der havde formået at slå benchmark over en periode på 10 år.

»Som aktieforvalter er det, man skal kunne, nemlig at slå markedet,« udtalte han i den forbindelse.

Men selvom det er gået dårligt for fonden i flere år, har porteføljeforvalterne ingen planer om at lave om i investeringsstrategien.

»Den performance (fra 2017 til 2022, red.) er jo ikke noget, man går og high fiver over, men omvendt vil jeg sige, at vi har en proces, vi har en metode, og vi har et syn, og det rykker vi ikke en millimeter på, fordi markedet har stået stille i nogle år,« lyder det fra Kurt Kara.

Havde afkastet set omvendt ud i de sløje år, havde det dog ikke givet aktiechefen og seniorporteføljemanager anledning til at fejre de gode resultater.

»Havde det gået omvendt de seneste seks år, så havde vi heller ikke haft hænderne oppe, det kan jeg love dig for. Det der med at lave fejl, det er en præmis for alle investeringer. Nu har jeg ikke tjekket vores hitrate på det seneste, men vi har lavet fejl siden 2006,« siger Kurt Kara.

Læs også: Novos milliardudbytte svækker den danske krone

Siden fondens lancering i december 2005 lyder afkastet på 267,2 pct. efter omkostninger og inklusiv udbytte. Det er 11,2 procentpoint mere end benchmark.

Valuefonden er investeret i 25-35 aktier. Meta, Cigna Group og Softbank er blandt de største positioner, og modsat mange andre valueinvestorer, som køber alt, der virker undervurderet, har Maj Invest-fonden også fokus på at se på kvaliteten af selskaberne.

»Vi mener, at vores grundlæggende filosofi er sund – det med at købe gode selskaber til gode priser. Lad være med at betale for meget for guld, og lad være med at købe skrotmetal, bare fordi det er billigt,« siger aktiechefen.

Fonden har i løbet af årene ikke haft et større tab af kunder en tilgang trods de sløje afkast, lyder det.

»Hvis du tager siden 2017, så har vi helt sikkert fået flere kunder ind, end vi har mistet. Men der er jo nogen, der kommer ind på et godt tidspunkt, og andre kommer ind på et dårligt tidspunkt. Det er igen det her med, hvornår solen og jorden står på en bestemt måde. Det bør ikke være afgørende for investeringerne,« siger Kurt Kara.

Om Kurt Kara og resten af holdet bag valuefonden får brudt den seks år lange stime, vil porteføljeforvalteren ikke udtale sig om – og så vil han for alvor først være skuffet, hvis afkastet de næste 3-5 år ikke er bedre end benchmark.

»Vi kan jo håbe, vi gør det bedre end nu. Men hvis jeg må være så fræk at sige det, så aner jeg ikke, hvad der sker de næste fire måneder. Jeg skulle næsten til at sige, at du kan få min mors telefonnummer, hun ved det sikkert lige så godt.«

Læs også: Lau Svenssen peger på to nordiske aktier: 'En langsigtet vinder' og en aktie 'der har det hele'

Læs også: Novos milliardudbytte svækker den danske krone