Her ser strateg muligheder i markedet lige nu: »Aktierne er billige«

Da Michelle Nørgaard, der er senior strateg i Jyske Bank, bliver spurgt, hvor hun ser de største muligheder i aktiemarkedet lige nu, falder svaret prompte.
»Danske aktier,« lyder det fra hende i torsdagens afsnit af Millionærklubben, der bliver sendt live fra Codanhus.
Hverken 2024 eller 2025 indtil videre har været gode år for de danske aktier, da »the perfect storm« har ramt de rød-hvide aktier, forklarer strategen og uddyber:
Interessen for danske aktier er faldet i takt med, at analytikerne har fjernet sin dækning af flere danske aktier, Novo Nordisk har også presset det danske marked med store fald, og derudover er det danske marked fyldt med defensive aktier, som ikke har været særlig populære de seneste år.
Men de danske aktier går lysere tider i møde, lyder det fra Michelle Nørgaard.
»Vi synes, at det ser ganske fornuftigt ud resten af året for de danske aktier. Vi tror, at det begynder at gå op for investorerne, at vi faktisk har en høj forekomst af kvalitetsselskaber,« siger hun og fortsætter:
»Aktierne er billige i absolut og relativ forstand.«
Michelle Nørgaard understreger, at Jyske Bank tror man kan lave nogle gode køb blandt de danske aktier.
Hør hele torsdagens afsnit af Millionærklubben herunder eller hvor du lytter til podcast:
