Der er måske udsigt til fred i Ukraine. 

Donald Trump vil have en fredsaftale inden jul, og selv om det nok ikke går helt så hurtigt, så er en fredsaftale forhåbentlig rykket tættere på. Så hvordan investerer du i fred? 

Det er ikke så nemt. En mulighed er at investere i bygge- og anlægsbranchen.

Genopbygningen af Ukraine bliver en enorm opgave. Skøn på omkostningerne svinger mellem 3000 mia. og 7000 mia. kroner over de næste 10 år. Veje, jernbaner, havne, energiforsyning, boliger og digital infrastruktur skal genetableres. 

Der er en række store europæiske byggeselskaber med videre, som man kan investere i, men det er svært at vide, hvor store opgaver de får, og en stor del af genopbygningen kan også blive spredt ud på mange lokale aktører. 

Indirekte kan producenter af byggematerialer, entreprenørmaskiner mv. få medvind, men timingen er usikker. 

Og hvis en del af det territorium, der skal genopbygges, ender på russiske hænder, så kommer europæiske firmaer næppe til at stå for den del af genopbygningen.

Andre “fredsvindere” er for eksempel flyselskaber, som kan få kortere ruter og lavere forsikringspræmier, men effekten er næppe så markant, at den for alvor kan rykke på aktiekursen. 

Mange andre faktorer har større betydning for det enkelte selskab.

Fred kan også betyde billigere energi til Europa. Det kan gavne europæisk industri - ikke mindst den tyske, som led voldsomt, da energipriserne steg efter den russiske invasion. 

Siden krigens start har Europa dog i høj grad omstillet sig til andre energikilder og er nu ved helt at udfase russisk gas. Medmindre der laves nye aftaler, lukkes der ned for flydende naturgas (LNG) fra Rusland i slutningen af næste år, mens der lukkes for rørledningsgas året efter. 

Det er ligeledes ambitionen at lukke for russisk olie i løbet af 2027. Så selv om der måske kan komme billigere energi til Europa, så bliver det ikke ”energichokket” fra invasionen med modsat fortegn. 

Hvis der kommer en varig fred med Rusland, kan der måske på sigt åbnes op for russisk gas. Det vil gavne europæisk industri, men timingen gør det usikkert at investere i. Også her er det altså svært og usikkert at investere i freden.

En fredsaftale betyder desværre ikke, at vi kan holde op med at bekymre os om vores evne til forsvar. Hvis der snart kommer en fredsaftale i Ukraine, bliver det næppe en god aftale set med ukrainske og europæiske øjne. 

Rusland vil sandsynligvis få nogle territoriale indrømmelser, og sikkerhedsgarantierne fra USA er ikke overbevisende. I værste fald kan Putin tænke, at det gik da meget godt, og inden længe begynde at planlægge det næste eventyr. 

Truslen fra Rusland forsvinder altså ikke – heller ikke med en fredsaftale i hånden - og der vil fortsat være et massivt behov for oprustning i både Ukraine og resten af Europa. Skulle der komme fredsoverskrifter, kan forsvarsaktier få et kortvarigt dyk.

Det har vi nu set flere gange. Men den langsigtede trend for forsvarsaktierne peger fortsat opad. 

For uanset om der kommer en fredsaftale eller ej, så bliver de europæiske forsvarsinvesteringer enorme - i størrelsesordenen 3,5-5 pct. af BNP - mange år frem i tiden. 

Og der vil være et stort ønske om i højere grad at investere i europæisk produceret forsvar og reducere afhængigheden af USA. 

Et øget fokus på at kunne forsvare sig selv er desværre blevet en slags geopolitisk megatrend. Håb på fred, men investér i sikkerhed.

Denne kommentar er skrevet af Frank Øland Hansen, chefstrateg i Danske Bank. Euroinvestor bringer i debatformatet 'Pengetanken' alle hverdage kommentarer fra vores faste panel på 15 eksperter i investering, boligøkonomi og privatøkonomi. Alle kommentarer er udelukkende udtryk for den pågældende skribents egen holdning. Klummen er udelukkende til orientering og kan ikke betragtes som en opfordring om eller anbefaling til at købe eller sælge finansielle produkter.