Forestil dig, at du om morgenen tager afsted på arbejde. Når du kommer hjem, er græsset slået i haven, køleskabet er fyldt op og vasketøjet er ordnet.

Og nej, det er ikke en aupair eller et dyrt rengøringsfirma, der har været på spil. I stedet er det en menneskelignende robot, der har hjulpet med at gøre din hverdag lidt lettere.

Theis Knuthsen, investeringsdirektør i Kirk Kapital, ser for sig, at ovenstående en dag bliver muligt - og ligeledes ser han, at udviklingen kan åbne massevis af investeringsmuligheder.

Det fortalte han i onsdagens udgave af Millionærklubben.

»Vi skal i virkeligheden få dem (humanide robotter red.) til at gøre alle de ting, som vi ikke selv har lyst til at gøre. Hvis man estimerer, der er omkring 350 mio. robotter i dag, hvoraf de fleste er rengøringsrobotter og robotter i industrien, så er der flere, der har fingrene i robotgryden, der tror, at det her bliver et meget stort marked,« siger Theis Knuthsen.

Han tilføjer, at blandt andet Elon Musk og topchef i Nvidia, Jensen Huang, er blandt dem, der ser antallet af humanide robotter stige markant.

Theis Knuthsen har også et par bud på, hvordan man kan investere sig ind i udviklingen. 

Bliv klogere på det i onsdagens udgave af Millionærklubben i afspilleren herunder eller i din foretrukne podcastapp.

Millionærklubben

Det er umuligt at vurdere, hvilke forhandlinger der foregår bag scenen af den amerikanske administration, men er de to politiske fløje ikke tæt på at nå hinanden meget snart, står den på nedlukning af det offentlige USA fra onsdag. Millionærklubben undersøger, hvad det i givet fald vil betyde for aktiemarkederne sammen med chefanalytiker Lau Svenssen fra Svenssen & Tudborg og chefstrateg Henrik Drusebjerg fra Quintet Bank i studiet. Hør også, hvor Drusebjerg spejder efter interessante investeringsmuligheder pt., og få Svenssen syn på sidste nye udspil fra Bavarian Nordics bejlere. Vært: Bodil Johanne Gantzel