
Jyske Bank har leveret et godt halvårsregnskab.
Det er konklusionen fra Nordnets investeringsøkonom Per Hansen, efter banken tirsdag morgen har løftet sløret for sit andet kvartalregnskab for 2025.
Først og fremmest rammer Jyske Bank over forventningerne i bankens halvårsresultat.
Faktisk er første halvår forløbet så godt, at Jyske Bank vælger at oppræciserer deres helårsforventninger. For helåret oppræciserer Jyske Bank forventningerne til den øvre ende af 3,8-4,6 mia. kr. eller 60-73 kr. per aktie.
Nettorenteindtægterne falder helt som forventet med næsten 10 pct. til 2,18 mia. kr., mens nettogebyrer og provision ligger cirka 5 pct. over forventningerne.
Omkostningerne stiger mere end forventet til 1662 mio. kr. Korrigeret for 60 mio. kr. i ekstraordinære omkostninger til at rykke kontorer i København, ligger omkostningerne reelt 1 pct. under det forventede.
»Den nye ledelse fortsætter sin aktionærvenlige stil med at levere som forventet eller bedre og med mindre afvigelser fra konsensus,« lyder det fra Per Hansen.
Han påpeger, at det naturligvis er noget investorerne tager godt imod samt påpeger, at det er den helt rigtige tilgang.
Du kan læse mere om regnskabet fra Jyske Bank her.
Læs også: Danske Bank-strateg: Du kan købe disse aktier på tilbud nu
Læs også: Omsætningen vokser mens bundlinjen dykker markant - sådan kommer Trifork ud af det seneste kvartal
Millionærklubben Eksklusiv: Europas fremtid - er der endelig plads til begejstring?
Hvor står Europa egentlig i den globale magtkamp? Er der overhovedet plads på den internationale scene til vort gode, gamle kontinent blandt det efterhånden ukendelige USA mod vest, og det til tider kyniske Kina mod øst? Og hvor stiller det europæisk erhvervsliv, der godt nok bryster sig af dyder som kvalitet og ordentlighed, men på finansmarkederne ofte taber til konkurrenterne i andre regioner.
Millionærklubben byder indenfor til endnu et eksklusivarrangement torsdag den 28. august, hvor du kan bliver klogere på Europas økonomiske situation og investering i europæiske selskaber.
Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Henrik Henriksen, chefstrateg hos Petersen & Partners,
Lars Christensen, økonom og CEO i Paice,
og Lau Svenssen, chefanalytiker hos Svenssen & Tudborg.
I løbet af aftenen byder vi også på et glas vin, øl eller sodavand og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer.
Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/nyheder/kommende-arrangementer

Stor guide: 57 geniale gaver


























