Det dugfriske regnskab fra ISS er 'kedeligt', lyder det fra investeringsøkonom i Nordnet, Per Hansen.
Det er dog mere 'godt end skidt', lyder det videre fra investeringsøkonomen.
»ISS fortsætter hvor de har refokuseret deres forretning hen de seneste år. Fornuftig udvikling med beskeden omsætningsvækst drevet af "kendte kunder" med en "kendt risiko,« skriver han i en kommentar.
»ISS er kedelig og det er godt i disse urolige, usikre og ustabile tider,« tilføjer han.
Han hæfter sig også ved, at ISS's twist med tyske Deutsche Telekom endnu ikke er afsluttet.
Deutsche Telekom har nemlig anlagt en sag mod ISS.
»Den sag kan blive afgjort "anytime". Hvis den falder ud til ISS' fordel er det "icing on the cake", som også kan få en effekt på den pris fremadrettet som Deutsche Telekom skal betale. Hvis ikke - tjah så er det skuffende, men næppe en kurskatastrofe,« lyder det fra Per Hansen.
Læs mere om regnskabet her.
Læs også: NTG nedjusterer - fyringer på vej
Læs også: Trump bløder op: Told på Kina udskudt igen
Millionærklubben Eksklusiv: Europas fremtid - er der endelig plads til begejstring?
Hvor står Europa egentlig i den globale magtkamp? Er der overhovedet plads på den internationale scene til vort gode, gamle kontinent blandt det efterhånden ukendelige USA mod vest, og det til tider kyniske Kina mod øst? Og hvor stiller det europæisk erhvervsliv, der godt nok bryster sig af dyder som kvalitet og ordentlighed, men på finansmarkederne ofte taber til konkurrenterne i andre regioner.
Millionærklubben byder indenfor til endnu et eksklusivarrangement torsdag den 28. august, hvor du kan bliver klogere på Europas økonomiske situation og investering i europæiske selskaber.
Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Lykke Friis, direktør for Tænketanken Europa,
Henrik Henriksen, chefstrateg hos Petersen & Partners,
og Lau Svenssen, chefanalytiker hos Svenssen & Tudborg.
I løbet af aftenen byder vi også på et glas vin, øl eller sodavand og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer.
Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/nyheder/kommende-arrangementer


