Den kinesiske teleudstyrsgigant Huawei fik atter de amerikanske sanktioner at føle i årets andet kvartal, hvor omsætningen blev reduceret med mere end en tredjedel.

Det skriver Bloomberg News.

Huawei fik barberet 38 pct. af omsætningen af i andet kvartal, da at USA's sanktioner mod teleudstyrsgiganten påvirkede udstyrs- og telefonsalget.

I andet kvartal omsatte Huawei for 168,2 mia. yuan - svarende til knap 164 mia. kr. Omsætningen for halvåret landede på 320,4 mia. yuan.

På bundlinjen præsterede selskabet et overskud på 31,4 mia. yuan.

Årets første kvartal bød ligeledes på fald i omsætningen, da den faldt med 17 pct.

»Det har været svære tider, siger Eric Xu, der er nuværende bestyrelsesformand i Huawei,« i en meddelelse ifølge Bloomberg News.

»Vores mål er at overleve og at gøre det bæredygtigt. Trods et fald i omsætningen fra vores kundeforretning forårsaget af udefrakommende faktorer er vi overbevist om, at vores netværksudbyder- og virksomhedsforretning vil fortsætte en jævn vækst,« fortsætter han.

Det var den forhenværende amerikanske præsident, Donald Trump, der i sin tid blokerede Huaweis adgang til sine amerikanske partnere. Det har tvunget den kinesiske teleudstyrsgigant til at opsøge nye partnere.

Læs også: Advarer mod giftigt aktie-efterår

Læs også: Kurspotentiale på 47 pct. - det mener analytikerne om Norwegian-aktien

/ritzau/FINANS