Krisen fortsætter hos amerikansk gigant: Vil lancere spareplan efter skuffende salg


Modvinden er ikke ovre for den amerikanske sport- og tøjkæmpe Nike.
I forbindelse med selskabets friske regnskab for første kvartal af regnskabsåret 2027 forventer Nike nu en 'høj-en-cifret' tilbagegang i salget for året.
Det svarer til et sted mellem 6-9 pct. og var noget mere end de 2,4 pct. som analytikerne havde ventet, skriver Bloomberg.
- Forventningerne er ret grumme, lyder reaktionen fra analytiker Adam Crisafulli fra Vital Knowledge ifølge mediet.
Nike-aktien blev sendt ned med 8,7 pct. i eftermarkedet efter regnskabet.
Her kunne Nike fremvise en omsætning på 11,2 mia. dollar i kvartalet mod de ventede 11,3 mia. dollar. Det var en tilbagegang på 4 pct. sammenlignet med samme periode sidste år.
Indtjeningen per aktie lander dog på 0,48 dollar, hvilket var bedre end de 0,44 dollar, der var ventet.
I et forsøg på at rette op på forretningen har Nike annonceret planer om en omfattende gennemgang af selskabet, der skal skabe besparelser for 2,5 mia. dollar over de kommende 5 år. Planen omfatter også fyringer, lød det fra adm. direktør Elliot Hill.
Nike-aktien er nede med knap 45 pct. i år og 76 pct. over de seneste 5 år.