Kritik af oliegiganters kæmpe-overskud: 'De tjener for mange penge'


Oliepriserne banker i vejret, og hos den britiske oliegigant BP triller milliarderne ind i stride strømme. BP har netop præsenteret et overskud på svimlende 5,7 mia. dollar for blot tre måneder – mere end en fordobling i forhold til samme periode sidste år.
Den eksplosive vækst skyldes især, at priserne på olie og gas er strøget i vejret, skriver CNBC. Uro og konflikter i Mellemøsten har skabt stor usikkerhed om skibsfarten gennem det helt centrale Hormuzstræde, og det har drevet energipriserne op over hele verden.
Men de svimlende overskud vækker vrede. Olieselskaber som ExxonMobil og Chevron har mødt hård kritik fra USA's politiske ledelse for at spinde guld på de høje brændstofpriser.
Fra Det Hvide Hus lød det for nylig kontant til pressen:
»De tjener for mange penge på en mangelsituation. Det bryder jeg mig ikke om.«
Læs også: Verdens største olieselskab overgår alle forventninger: Strategisk finte sikrer gigantisk overskud
Kritikken falder på et tidspunkt, hvor Exxon Mobil overskud i andet kvartal er mere end fordoblet til 14,5 mia. dollar, mens Chevrons bundlinje er eksploderet med næsten 400 procent til 12 mia. dollar.
I et interview med CNBC afviste BP’s topchef, Murray Auchincloss, dog kritikken af, at selskabet bare skummer fløden.
Han forklarede, at olie er en global råvare, hvor priserne bliver styret af markedet, og understregede, at BP’s vigtigste opgave er at levere en stabil produktion og sikre de produkter, som forbrugerne har brug for.
Investorerne har da også god grund til at være tilfredse. BP’s aktie er steget med omkring 25 procent siden årets start.
Samtidig fortsætter BP med at rydde op i forretningen – blandt andet ved at sælge raffinaderiet i tyske Gelsenkirchen, hvilket forventes at skære omkring 1 milliard dollar af de årlige driftsudgifter.
Læs også: Nye data afslører: Denne aktie kastede danskerne sig over i juli
Læs også: Dommer slår fast: Reddit får grønt lys til stort opgør med AI-selskab