Der er fart på aktiekursen i det lille danske selskab BactiQuant, der er noteret på vækstbørsen First North.
Mandag stiger BactiQuant-aktien med knap 25 pct. til omkring kurs 11 efter en time og et kvarters børshandel i København.
Den store stigning mandag sker efter, at BactiQuant-aktien steg med hele 45 pct. i fredagens børshandel. Her udsendte selskabet en pressemeddelelse, hvor man beskrev at Novo Nordisk på en ingeniørkonference i fagforeningen IDA har omtalt et forsøg som Bactiquant har gang i hos Novo Nordisk.
Forsøget omhandler automatiseret bakteriemåling af procesvand, der bruges under fremstillingen af medicin.
»Det har til tider været vanskeligt for vores aktionærer og potentielle investorer at gennemskue det globale forretningspotentiale i BactiQuant teknologien. Men skulle vi komme derhen, at vi kan være det pålidelige monitoreringsværktøj, den bakteriesensor, som alle globale farmavirksomheder kan anvende – til at vinde produktionstid, skabe produktionssikkerhed, forbedre produktkvaliteten og dermed vigtigst af alt højne patientsikkerheden, så har BactiQuant en unik positionering og et næsten ufatteligt stort markedspotentiale,« udtaler bestyrelsesformand Henrik Enegaard Skaanderup i pressemeddelelsen og tilføjede:
»Hele den globale farmaindustri gør i dag, som Novo Nordisk gør, og alle søger de nye, proaktive hurtigmetoder og løsninger, som fungerer ude i produktionen og kan give dem en langt hurtigere og mere pålidelig monitorering. Lige præcist det, som BactiQuant teknologien giver sine brugere.«
Du kan læse mere om fredagens pressemeddelelse her.
Siden sin børsnotering i februar 2021 er BactiQuant-aktien steget med 105,7 pct., viser data fra Bloomberg.
Millionærklubben byder onsdag d. 19 juni indenfor til Millionærklubben Eksklusiv. Du kan møde holdet bag Millionærklubben i et helt særligt underholdende eksklusiv-arrangement. Der skal gøres status på panelets aktiekonkurrence her ca. 6 måneder inde i 2024, hvor de skal stå til ansvar for de valg, de tog, da året startede. Holder de fast i deres aktier eller hvilke aktier tror de på nu? Det kan du blandt andet få svar på. Din vært er Bodil Johanne Gantzel og du kan møde det faste hold, der består af Lau Svenssen, chefanalytiker hos Svenssen & Tudborg, Lars Persson, teknisk analytiker hos Aktierådet, Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital, Michelle Nørgaard, senior aktiestrateg hos Jyske Bank, Anders Bæk, civilingeniør, forfatter og privat investor med særligt fokus på teknologi og AI. Køb billetter her: https://www.euroinvestor.dk/nyheder/kommende-arrangementer


Derfor stiger Novo-aktien



Få styr på økonomien til efteråret: 10 smarte greb, der kan spare dig tusindvis af kroner