Mærsk følger nu trop og vælger at suspendere alle bookinger ind og ud af en række lande i Mellemøsten.
Det skriver Mærsk i en pressemeddelelse onsdag eftermiddag.
Der er tale om De Forende Arabiske Emirater, Irak, Kuwait, Qatar og Bahrain, Dammam- og Jubail-havnene i Saudi-Arabien samt alle havne i Oman undtagen Salalah
Årsagen til suspenderingen skyldes sikkerhedssituationen i regionen og kommer dagen efter indførslen af et akut krigstillæg til netop disse lande.
»For Mærsk betyder det på kort sigt, at man kigger ind i en lavere volumen, højere omkostninger, længere sejladser og mere uforudsigelige netværksskift,« lyder det fra Haider Anjum, der er senioranalytiker hos Jyske Bank, i en kommentar torsdag morgen.
Der vil blive gjort undtagelser på bookinger for essentielle fødevarer, medicin og andre essentielle varer
Det handler for Mærsk om at forsøge at hjælpe deres kunder i regionen på bedst mulig vis, for at opretholde stærke kunderelationer, forklarer analytikeren.
Onsdag har Irans Revolutionsgarde (IRGC) igen udtalt sig om, at alle skibe, der måtte forsøge at sejle gennem Hormuzstrædet, risikerer at blive ramt af missiler eller vildfarne droner.

