De stigende renter skæpper stadig godt i kassen hos den nordiske storbank Nordea.
Således har banken flere renteindtægter i andet kvartal af 2024, end i samme periode sidste år.
Det viser et dugfriskt regnskab for andet kvartal og første halvår, som banken har lagt frem mandag morgen. Her fastholder banken forventningerne til 2024, som er en egenkapitalforrentning på mere end 15 pct.
Nordea har således nettorenteindtægter for 1,9 mia. euro i andet kvartal af 2024, mod 1,8 mia. euro i andet kvartal af 2023.
I andet kvartal af 2024 lander Nordea således et resultat på 1,303 mia. euro - det svarer til godt 9,7 mia. kr.
Egenkapitalforrentningen i 2. kvartal lander på 17,9 pct. mod 18,4 pct. i samme periode sidste år. Det er dog godt over bankens målsætning på 15 pct.
Egenkapitalforrentning er et mål for sammenhængen imellem, hvad virksomheden tjener, og hvad det ejer og fortæller noget om et selskabs evne til at skabe afkast ud fra de værdier, som virksomheden råder over. Jo højere ROE, desto bedre.
Læs også: Sådan reagerer markedet på attentatforsøget mod Trump
Læs også: Lur hende kunsten af: Sådan kom dansk iværksætter i gang med at investere


Stor guide: 57 geniale gaver
Luksusaktier banker i vejret