Se udsendelsen ovenover.

De globale aktiemarkeder synes at tale deres klare sprog. 

De kan leve med et lukket Hormuz-stræde lidt endnu, men deadlines for mere kritiske udfald for global økonomi og virksomheder verden over ser dog også ud til at nærme sig i hastig fart. 

Millionærklubben tjekker tidsperspektiverne og debatterer, hvad der er på spil ift. aktie- og finansmarkeder.

Chefanalytiker Arne Lohmann Rasmussen fra Global Risk Management leverer sidste nyt fra dagens råvaremarkeder, og i studiet giver teknisk analytiker Lars Persson og aktiestrateg Michelle Nørgaard gode råd om sektorer, der kan være med til at bringe ro i en ellers volatil portefølje.

Vært: Bodil Johanne Gantzel

Millionærklubben er sponseret af Saxo Bank, og du kan følge Millionærklubbens porteføljer her.

Du kan lytte til dagens udgave af Euroinvestor Morgennyheder her:

Morgennyheder

Hver morgen opdaterer Euroinvestors finansjournalister dig på de vigtigste historier om dine aktier og i øvrigt om alt det, der påvirker økonomien - især din egen. Vært: Mathias Greisgaard Jensen

Millionærklubben Eksklusiv: Fremtiden er teknologisk - sådan investerer du ind i den
Jungletrommerne har lydt længe, og det er næppe nogen nyhed: Kunstig intelligens og nye, teknologiske landvindinger vil fuldstændigt ændre den verden, vi kender af i dag. Men hvad er allerede kendte faktorer, og hvad er fri fantasi?
De ret så store spørgsmål sætter Millionærklubben til debat til dette eksklusiv-arrangement onsdag den 22. april i et helhjertet forsøg på at vurdere, hvordan man investerer ind i en fremtid, ingen kender.
I løbet af aftenen bliver du klogere på de største tendenser inden for kunstig intelligens, og du får eksperternes bud på, hvad der investeringsmæssigt er "hot or not".
Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Bent Dalager, Innovation Lead & Partner hos KPMG,
Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital, og Christian Jain Kongsted, investor og copytrader hos eToro.
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer. Køb dine billetter her: www.euroinvestor.dk/arrangementer