Se udsendelsen ovenover.

De globale investorer forsøger at krybe i ly efter stigende oliepriser og renter, og der hersker næppe nogen tvivl om, at dagens vigtigste nøgletal, forbrugerprisindekset fra USA, vil holde markederne i skak til de bliver kendt. 

I mellemtiden tjekker Millionærklubben ind på dagens aktuelle kursudsving og svarer på spørgsmål fra lytterne med Lau Svenssen og Lars Persson i studiet.

Vært: Bodil Johanne Gantzel

Millionærklubben er sponseret af Saxo Bank, og du kan følge Millionærklubbens porteføljer her.

Du kan lytte til dagens udgave af Euroinvestor Morgennyheder her:

Morgennyheder

Hver morgen opdaterer Euroinvestors finansjournalister dig på de vigtigste historier om dine aktier og i øvrigt om alt det, der påvirker økonomien - især din egen. Vært: Laura Bitte Rossau

Du kan dyste mod Lau Svenssen og resten af Millionærklubben ved at deltage i Millionærklubben-puljen nedenfor. Hvis du trykker på linket, bliver du automatisk en del af puljen, og hvis ikke får du mulighed for at tilmelde dig:

aktiespil.euroinvestor.dk/group/invite/3040/kRMn8DP

Millionærklubben er sponseret af Saxo Bank, og du kan følge Millionærklubbens porteføljer her.