Den danske IT- og konsulentkæmpe Netcompany har torsdag morgen fremlagt regnskab for årets andet kvartal. 

Og her kan man læse, at det går så godt, at Netcompany kan hæve sine forventninger til helåret 2026.

Nu venter selskabet en omsætningsvækst på 16-20,5 pct. mod tidligere 15-20 pct.

For koncernen minus Netcompany Banking Service venter selskabet en omsætningsvækst på 6,5-10,5 pct. fra tidligere 5-10 pct.

Forventningerne til den justerede EBITDA-margin fastholdes på 16-19 pct.

For koncernen minus Netcompany Banking Service venter selskabet fortsat en justeret EBITDA-margin på 17-20 pct.

Det sker på baggrund af et andet kvartal, hvor Netcompany lander en omsætning på 2,45 mia. kr., hvor analytikerne der dækker selskabet havde forventet en omsætning på 2,32 mia. kr., viser tal indsamlet af selskabet selv.

Det er en fremgang fra samme periode sidste år, hvor omsætningen endte på 1,71 mia. kr.

Bundlinjen ender i andet kvartal på 196 mio. kr., hvilket er under markedets forventning på 208 mio. kr.

Læs også: Mærsk klarer det markant bedre ventet - hæver forventningerne til 2026

Den justeret driftsmargin målt på EBITDA lander på 13,2 pct. hvilket er en smule under markedets forventning på 14 pct.

 André Rogaczewski er topchef i Netcompany. Søren Lorenzen

Til regnskabet lyder det fra administrerende direktør i Netcompany, André Rogaczewski:

»Momentum fra første kvartal fortsatte i andet kvartal, hvor vi oplevede fremskyndet vækst, i takt med at kunder – både eksisterende og nye – i stigende grad tog vores AI-drevne produkt- og platformstilbud til sig.«

»Denne stærke efterspørgsel drev en omsætningsvækst på mere end 43 pct., hvoraf den organiske vækst udgjorde mere end 17 procentpoint sammenlignet med samme periode sidste år,« tilføjer han. 

Netcompany er et dansk IT-selskab, der blandt andet udvikler software til offentlige myndigheder. Selskabet har blandt andet været med til at udvikle Mit.dk og Aula. Ved udgangen af 2025 havde virksomheden 9.392 ansatte, fremgår det af regnskabet.

Læs også: Per Hansen om regnskab fra Zealand Pharma: "Uden kortsigtet kurspåvirkende nyheder"

Læs også: Frigør trecifret millionbeløb: Zealand Pharma sælger royalty-rettigheder til blodsygdoms-medicin

Morgennyheder

Hver morgen opdaterer Euroinvestors finansjournalister dig på de vigtigste historier om dine aktier og i øvrigt om alt det, der påvirker økonomien - især din egen. Vært: Laura Nørkjær Seligmann

Millionærklubben Eksklusiv: Investeringsmuligheder for resten af 2026 - hvilken vej blæser de finansielle vinde?
Første halvår af 2026 har budt på både markante kursstigninger og uventede tilbageslag, der gjorde det vanskeligt at finde en entydig retning på aktiemarkederne. Men alt det er som bekendt fortid. Hvad vigtigere er for enhver investor med respekt for sig selv, er naturligvis fremtiden.
Så hvad kan vi forvente af resten af 2026? Hvilke tendenser ser ud til at kunne præge halvåret, og hvilke investeringstemaer optager de globale investorer lige nu og i fremtiden? Alt dette er til debat denne aften med nogle af branchens skarpeste profiler, der til daglig analyserer globale finansmarkeder, vurderer forskellige scenarier og omsætter forventninger til konkrete investeringsbeslutninger.
Aftenens debat ledes af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Henrik Drusebjerg, direktør og stifter af Drusebjerg Zabel ApS
Otto Friedrichsen, viceinvesteringsdirektør i Formuepleje
Lars Persson, teknisk analytiker i Aktierådet
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer.
Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/arrangementer