Kryptovalutaen bitcoin er eksploderet i værdi, siden den blev lanceret i 2009.

22. maj 2010 blev den angiveligt første betaling med bitcoin gennemført.

Her fik Laszlo Hanyecz fra Jacksonville i Florida leveret to pizzaer fra Papa John’s pizzeria i Florida, som han betalte for med 10.000 bitcoins.

The rest is history, som man siger i USA.

I dag koster én bitcoin knap 100.000 dollar. De 10.000 bitcoins, Laszlo Hanyecs betalte for de to pizzaer, har altså i dag en værdi på cirka én milliard dollar svarende til cirka syv milliarder kroner. 

Men lige så hurtigt som værdien af bitcoins er hamret i vejret, lige så hurtigt vil den styrte mod jorden igen. Inden for de næste 10 år vil verdens mest kendte kryptovaluta være værdiløs.

Analysen kommer ikke fra hr. hvem som helst, men fra en af verdens mest anerkendte økonomer, nobelprisvinder Eugene Fama, som til daglig er økonomiprofessor ved University of Chicago.

Han forudser, at bitcoin, som i dag har en samlet markedsværdi på cirka 14.000 milliarder kroner, inden for det næste årti har ramt en værdi på rundt regnet nul.

Forudsigelsen kommer han med 30. januar i år i podcasten Capitalisn’t fra University of Chicago.

»De (bitcoins, red.) har ingen stabil real værdi. Du ved, de har en meget variabel real værdi. Den slags midler til transaktioner vil ikke overleve,« siger han.

Eugene Fama’s svar falder prompte, da han bliver spurgt, hvad sandsynligheden er for, at bitcoin rammer en værdi på nul inden for de næste 10 år:

»Jeg vil mene, at den er tæt på en (100 procent, red.).«

Lyt til den seneste episode af podcasten Millionærklubben her: