Stemningen er skiftet på børsmarkederne.
Det vurderer Nordea i en kommentar fredag morgen, hvor man forklarer skiftet med, at nye tal peger på, at den amerikanske centralbank - Federal Reserve - langt fra er i mål med at bekæmpe inflationen.
Friske tal for den amerikanske vækst i tredje kvartal, vækker bekymring. Tallene indebar ifølge den nordiske storbank en opjustering af forbruget og af forbrugerpriserne, hvilket »ødelagde stemningen«
Læs også: 3 aktie-guldhåb til 2023: 'Jeg er faktisk helt vild med den aktie'
Det hjælper heller ikke på humøret blandt investorerne, at antallet af amerikanere, som søgte om arbejdsløshedsunderstøttelse igen spolerede fortællingen om, at arbejdsmarkedet i USA er ved at køle ned.
»Samlet set er den amerikansk økonomi fortsat med at modarbejde investorernes forhåbning om at den amerikanske centralbank snart kan stoppe med at løfte renterne og gå i gang med at sænke renterne,« lyder det fra Nordea.
Torsdag faldt det brede Stoxx Europe 600-indeks 1 pct. I USA faldt det brede aktieindeks - S&P 500 - med 1,5 pct, mens det teknologitunge Nasdaq 100-indeks faldt 2,5 pct.

Få styr på økonomien til efteråret: 10 smarte greb, der kan spare dig tusindvis af kroner