Nordens største bankkoncern, Nordea, kom ud af tredje kvartal i år med et større nettooverskud end i den tilsvarende periode i 2020.

Det fremgår af bankens regnskab torsdag morgen.

Bankens nettooverskud landede i kvartalet på 1001 mio. euro mod et overskud på 837 mio. euro i samme kvartal 2020.

Analytikere, der havde leveret estimater til Infront, ventede ifølge Direkt 934 mio. euro.

Driftsoverskuddet efter nedskrivninger på lån blev rapporteret til 1246 mio. euro mod 1046 mio. euro i tredje kvartal 2020. Der var ventet 1108 mio. euro ifølge Direkt.

På toplinjen havde Nordea flere samlede indtægter end i samme kvartal året før, da banken i kvartalet opnåede 2344 mio. euro mod 2155 mio. euro i det tilsvarende kvartal i 2020. Her var forventningen 2337 mio. euro.

Omkostningerne steg til 1098 mio. euro fra 1089 mio. euro i kvartalet året før. Skønnet var 1085 mio. euro.

Omkostningsprocenten opgøres til 49 pct. mod 53 pct. i tredje kvartal sidste år. Målet er en omkostningsprocent under 50 næste år.

Nedskrivningerne på udlån blev en indtægt på 22 mio. euro, hvor der i tredje kvartal sidste år var der var en indtægt på den post på 2 mio. euro.

- Udviklingen i kreditporteføljen var fortsat stærk og der var meget lave tab, påpeger banken i regnskabet. De ledelsesmæssige hensættelser til tab fastholdes på 610 mio. euro.

.\˙ MarketWire