Henter kommentarer

Nordens resultat går tilbage efter rekordår


Rederiet Norden går markant tilbage efter sidste års rekordår. 

Det fremgår af rederiets andet kvartalsregnskab, der er landet torsdag morgen.

I andet kvartal opnåede Norden et resultat på 108,2 mio. dollar, hvilket er noget af et fald fra samme periode sidste år, hvor resultatet lød på 178,7 mio. dollar.

Omsætningen i andet kvartal lå på 952,7 mio. dollar. Her havde analytikerne forventet en omsætning på 969 mio. dollar, ifølge data fra Bloomberg.

Læs også: Novo Nordisk klar med udbytte og aktiesplit

I regnskabet fremgår det, at Norden indsnævrer spændet for det forventede årsresultat til 360-420 mio. dollar fra tidligere  330-430 mio. dollar.

Nordens adminstrerende direktør, Jan Rindbo udtaler til regnskabet: 

»Et dedikeret fokus på at levere fragtservice for vores kunder sikrede profitable marginer på tværs af tørlast og produkttank, til trods for svagere markedsbetingelser. Herudover har vi skabt høj indtjening fra afdækningskontrakter og salg af skibe ved hjælp af en aktiv porteføljestyring.«

Læs også: For første gang i ni måneder stiger inflationen

Aktionærerne i Norden vil også blive ekstra forkælet med både udbytte og aktietilbagekøb, fremgår det af regnskabet. Det kan du læse mere om her

»Købet af aktiviteterne i Thorco Projects er blevet gennemført ved afslutningen af andet kvartal, der udvider Nordens kundetilbud til at omfatte generel fragt, hvilket vil bidrage til marginerne for fragtservice og handel,« fremgår det af regnskabet. 

D/S Norden er et tankrederi med hovedkontor i Hellerup. I 2022 opnåede rederiet deres bedste resultat nogensinde.

Norden var den næstbedste aktie på det danske aktiemarked i 2022. Den aktie, der klarede sig bedst, var Torm. Det kan du læse mere om her.

Læs også: Ørsted lander millionunderskud - resultat for halvåret halveret