Det seneste år har været katastrofal for Adidas-investorerne og den danske topchef.
Det er meldingen fra Nordnets investeringsøkonom, Per Hansen, efter Adidas-aktien er raslet ned. Det går ikke i den rigtige retning for den tyske sportsmastodont, og der er derfor fundet en ny topchef i stedet danske Kasper Rørsted.
»Nu håber investorerne på bedre tider efter dansk topchef exit,« lyder det fra Per Hansen.
Det sker med henvisning til, at Salling Groups bestyrelsesformand, Bjørn Gulden, nu skal stå i spidsen for Adidas. Det sker på et tidspunkt, hvor Adidas kæmper på flere fronter.
Stigende inflation har mindsket forbrugslysten hos investorerne, coronanedlukningen i Kina har gjort ondt på Adidas, der også er blevet ramt af Ruslands invasion af Ukraine. Invasionen har fået mange vestlige lande til at trække sig fra Rusland, hvor Adidas traditionelt har været store, forklarer Per Hansen.
Adidas har også kæmpet med dets samarbejde med musikstjernen Kanye West. Sportsmastodonten så sig nødsaget til at droppe det lukrative samarbejde med Kanye West efter en række kontroversielle udtalelser.
Det hjælper heller ikke på Adidas' situation, at der er sket et skifte efter genåbningen efter coronakrisen. Forbrugerne er i højere grad begyndt at bruge penge på services i stedet for fysiske produkter, forklarer han.
Services dækker over tjenester som streamingtjenester, rengøring, frisør, fitnesscentre osv.
Spørgsmålet er nu, om Gulden kan blive den gyldne Adidas-topchef, lyder det fra Per Hansen, der hæfter sig ved, at en kurseksplosion på 30 pct. vidner om, hvor sløj børsstemningen er blandt aktionærerne.
»Den seneste uge er der kommet to Adidas-nyheder. Endnu en nedjustering og annoncering af Gulden. Sidstnævnte har fået aktien til at stige med 30 pct. Det viser, hvor lave forventningerne er blevet efter gigantisk nedtur, og at investorerne er blevet trætte af Kasper Rørsted som CEO,« lyder det fra Per Hansen.
Adidas-aktien er i løbet af den seneste uge steget 29 pct., men Adidas-aktien er i løbet af de seneste 12 måneder faldet 57 pct.
