Netcompanys regnskab var bedre end ventet og langt bedre end frygtet.

Det fortæller investeringsøkonom i Nordnet, Per Hansen om det nyligt offentliggjorte regnskab fra IT-virksomheden.

»Et godt 3. kvartal giver håb om at selskabet finder tilbage på det meget profitable vækstspor,« siger han.

Netcompany overgår analytikernes forventninger på flere nøgletal. Blandt andet leverer de i tredje kvartal en omsætning på 1348 mio. kr. eller cirka 30 mio. kr. bedre end forventet. Du kan læse mere om regnskabet her.

»Personaleomsætning og fravær er på vej til normalisering, og det er ekstremt vigtigt. Det var netop her, hvor Netcompany fejlede i 2. kvartal uden på overbevisende måde at kunne vis investorerne, at det var midlertidigt. Det var især den faktor koblet med generelle kursfald, som fik aktien til at dykke i forbindelse med halvåret,« siger Per Hansen.

Regnskabet burde lande godt hos aktionærerne, forudser han.

»Netcompany har leveret ujævnt de seneste kvartaler. 2. kvartal markerede i den forbindelse formentlig og forhåbentlig lavpunktet. Investorerne bør tage meget godt imod et regnskab, som var noget bedre end ventet og langt bedre end frygtet.«

Læs også: Shortere angriber C25-aktie

Læs også: Milliardforvalter om vild dansk aktie-udvikling: 'Det er helt vildt'