Det kan godt være, at Danske Bank hæver forventningen til årets resultat med 1 mia. kr., men der er næppe tale om en »jordskredsopjustering«.

Sådan lyder dommen fra Per Hansen, investeringsøkonom i Nordnet, efter Danske Bank fredag formiddag har hævet sine forventninger 2023, så man nu venter et resultat på mellem 20,5 til 21,5 mia. kr. 

Investeringsøkonomen påpeger, at Danske Bank opjusterer, fordi banken i al væsentlighed har ført en forsigtig hensættelsespolitik, som har vist sig netop at være forsigtig. 

Med andre ord har Danske Bank i årets begyndelse sat rigtig mange penge til side i tilfælde af, at økonomien fik et stød og kunderne ikke kunne betale af på deres lån i banken. 

I mellemtiden har økonomien overrasket og Danske Bank regner derfor kun med at bruge 300 mio. kr. ud af de 2500 mio. kr., som man har lagt til side til hensættelser i år.

»En opjustering er en opjustering. Dagens opjustering har et betydeligt »teknisk« præg og skyldes ikke mindst et forsigtig udlæg i 2023. Aktien stiger og investorerne reagerer positivt. Det er dog ikke en 'jordskredsopjustering',« siger Per Hansen.

Du kan høre meget mere om Danske Bank og deres visioner for fremtiden i dagens udgave af Millionærklubben CEO, hvor bankens topchef, Carsten Egeriis, er gæst:

Læs også: Danske Bank med milliardopjustering

Læs også: Millionærklubben CEO: Optimismen tilbage i Danske Bank