Henter kommentarer

Novo falder yderligere: USA vil forhandle priser på guldæg


Novo Nordisks populære diabetes- og vægttabslægemidler står for skud, når den amerikanske sundhedskasse Medicare skal forhandle medicinpriser med selskaberne bag.

Semaglutid står nemlig øverst på listen i Medicares anden runde af forhandlingerne, siden sundhedskassen for første gang fik mulighed for at forhandle medicinpriser med medicinalselskaberne.

Dermed skal der altså forhandles priser på Novos supersællerter Wegovy, Ozempic og Rybelsus. Det skriver CNBC.

Og nyheden har fået en dårlig modtagelse af investorerne. Straks efter meldingen faldt Novo-aktien yderligere, og i skrivende stund er den nede med omkring 3,3 pct.

Nyheden fra USA kommer kort tid efter, Novo meldte resultaterne fra et nyt studie med Wegovy ud. Analytiker Søren Løntoft Hansen kaldte de nye tal »fornuftige«, men han har også nogle bud på, hvorfor investorerne ikke er begejstret. Læs mere her.