Den danske medicinalkæmpe Novo Nordisk har sagsøgt Eli Lilly.

Det fremgår af en selskabsmeddelelse.

Novo Nordisk anklager Eli Lilly for vildledende markedsføring.

Ifølge medicinalkæmpen har Eli Lilly brugt gamle studier til at sammenligne den højeste dosis af sin egne medikamenter med de laveste doser af Novo Nordisks til behandling af fedme og diabetes.

Konkret har Eli Lilly sammenlignet Zepbound og Mounjaro med Novo Nordisks Wegovy og Ozempic på et grundlag, som den danske medicinalkæmpe ser som vildledende.

Novo Nordisk har allerede sendt en formel stopanmodning til Eli Lilly, men det amerikanske medicinalselskab har afvist at trække annoncerne tilbage eller korrigere dem, fremgår det.

»Sundhedsvirksomheder har et ansvar for at holde deres offentlige påstande korrekte og opdaterede - virkningsløse forbehold med små bogstaver retter ikke op på det vildledende indtryk, som store landsdækkende kampagner skaber,« lyder det fra John F. Kuckelman, der er senior vice president hos Novo Nordisk.

Der er dermed lagt op til en gang juridisk tovtrækkeri mellem danske Novo Nordisk og ærkerivalen Eli Lilly.

Novo Nordisk håber med sagsanlægget at få et permanent forbud, der kræver, at Eli Lilly trækker sine vildledende reklamer tilbage og gennemfører en korrigerende kampagne.

Hvis Eli Lilly ikke frivilligt trækker reklamerne tilbage, så vi Novo Nordisk indgive en begæring til domstolen om et forbud mod, at reklamerne bliver vist.

Novo Nordisk-aktien falder en smule tilbage oven på nyheden.

Læs også: Sådan ville Danske Banks seniorstrateg investere 100.000 kr. lige nu

Læs også: Analytiker ser en af de ‘absolut mest attraktive kvalitetsaktier i Europa lige nu’: Tror på stigning på over 23 pct.

Millionærklubben

Hvordan rammer man balancen mellem at hente de gode aktiegevinster, uden at blive kørt over af skiftende geopolitiske ændringer? Det er et af de spørgsmål, som den succesfulde forvalter og investor Michael West Hybholt fra Regulær Invest Nordiske Aktier bruger meget af sin tid på at håndtere. I dagens udgave af Millionærklubben dykker vi ned i hans portefølje, der er sammensat til at slå markedet og stadig kunne klare store udsving. Med i studiet er også chefanalytiker ved Svenssen & Tudborg Lau Svenssen, der tager temperaturen på markederne og blandt andet diskuterer friske regnskaber fra Embla Medical og Vår Energi. Vært: Adam Geil